W województwie zachodniopomorskim po wsparcie z RPO sięgnęło kilkaset firm. Trudno by znaleźć takie miejsce na mapie naszego regionu, które nie skorzystało z funduszy unijnych – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Województwo zachodniopomorskie to kolejny region, który odwiedziliśmy w ramach naszego cyklu pokazującego, jak polskie gminy i miasta zmieniają się dzięki funduszom UE.
„Rozwój Pomorza Zachodniego od kilkunastu lat wspierany jest funduszami unijnymi i w zasadzie trudno by znaleźć takie miejsce na mapie naszego regionu, które nie skorzystało z funduszy unijnych, realizując bądź to projekty inwestycyjne, bądź projekty społeczne, bądź ciekawe idee” - wskazuje Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Na terenie województwa powstała Specjalna Strefa Włączenia, która ma na celu wspomożenie regionów wykluczonych, by wesprzeć je w pozyskiwaniu inwestorów.
„Zostało wydzielonych kilkadziesiąt takich gmin na terenie naszego województwa, po to właśnie żeby sprowadzić tu inwestorów, którzy chcieliby zainwestować większe środki, tworząc przy okazji nowe miejsca pracy” – wyjaśnia Wojciech Łebiński, dyrektor wydziału wdrażania RPO województwa zachodniopomorskiego.
Jak dodaje, ze wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego skorzystało kilkaset firm na kwotę od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych dofinansowania.
Jednym z takich zakładów jest firma BBC, która otrzymała dofinansowanie ponad 9 mln na stworzenie 51 miejsc pracy. Koszt całej inwestycji to ponad 20 milionów zł.
„Firma BBC swój rozwój zawdzięczała do tej pory w znacznym stopniu środkom unijnym i trzeba powiedzieć, że w dalszym ciągu nasz rozwój opieramy o te środki” – mówi Ireneusz Ciepielewski, członek zarządu BBC.
W ramach pierwszego projektu udało się powiększyć powierzchnię produkcyjną o blisko 8000 metrów kwadratowych, w tym o budynek socjalny dla pracowników z szatnią i stołówką.
„Z pieniędzy, które zyskaliśmy mogliśmy zakupić również niezbędne maszyny i urządzenia służące do produkcji, m.in. wycinarki laserowe w liczbie dwóch sztuk, giętarkę do rur sterowaną numerycznie, równie urządzenia transportu bliskiego, a także prasę krawędziową o długości 3 m” – wylicza Łukasz Beer, członek zarządu BBC.
Firma już myśli o kolejnych dofinansowaniach. „Będziemy wnioskować m.in. o zakup wypalarki laserowej 3D – maszyny jeszcze bardzo rzadko w Polsce spotykanej, a dającej nam takiego technologicznego kopa w produkcji” – zdradza Ireneusz Ciepielewski.
W ramach inwestycji dofinansowanych z RPO Województwa Zachodniopomorskiego na terenie Specjalnej Strefy Włączenia powstało ponad 800 nowych miejsc pracy.
aba/ kic/