Piątek, 27 Grudzień 2024

Sztuczna inteligencja jako narzędzie budowania konkurencyjności UE

25.03.2021, 09:31 Aktualizuj: 25.03.2021, 09:34
fot. Parlament Europejski
fot. Parlament Europejski

O tym, w jaki sposób dzięki zastosowaniom sztucznej inteligencji (SI) zapewnić konkurencyjność UE, dyskutowali w tym tygodniu eurodeputowani z komisji specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej (AIDA) podczas dwóch paneli eksperckich na temat SI.

„Rewolucja cyfrowa przyniesie przetasowanie dotychczasowego światowego porządku. Kraje konkurencyjne cyfrowo zyskają przewagę i zostaną nowymi cyfrowymi mocarstwami, podczas gdy te, które nie będą cyfrowo konkurencyjne, zostaną z tyłu, niezależnie od tego, jaką pozycję obecnie zajmują” – stwierdził przewodniczący komisji AIDA Dragos Tudorache.

Pierwszy panel dotyczył perspektywy wypracowania takich rozwiązań regulacyjnych, które umożliwią wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji w celu zwiększenia konkurencyjności UE. Prelegenci podkreślili potrzebę wspierania innowacji, tworzenia bezpiecznego i przejrzystego środowiska biznesowego oraz zapewnienia dostępu do wysokiej jakości danych.

„Czy UE robi wystarczająco dużo, aby pozostać konkurencyjną na arenie światowej? Innowacje i start-upy są siłą napędową gospodarki i wzrostu gospodarczego. Musimy pracować nad wspieraniem naszych start-upów i MŚP oraz nad zabezpieczeniem środowiska regulacyjnego, które pozwoli im rozwijać się, stawać się +jednorożcami+ (w biznesie „jednorożcami” nazywa się start-upy wyceniane na co najmniej miliard USD - PAP), działać globalnie, przekształcać się w giganty technologiczne i konkurować z innymi +jednorożcami+ oraz globalnymi gigantami. W tym celu musimy myśleć z ich perspektywy i zadbać o zaspokojenie ich potrzeb” – powiedział Tudorache.

Drugi z paneli skupiał się na wyzwaniach, przed którymi stają unijne przedsiębiorstwa wchodzące na rynki związane z rozwojem SI i wdrażające konkurencyjne rozwiązania w tej dziedzinie. Prelegenci podkreślili potrzebę ogromnych inwestycji w badania naukowe oraz w rozwój solidnej infrastruktury. Zwrócili również uwagę, że warunkiem odgrywania przez UE istotnej roli na arenie światowej w obszarze rozwoju SI jest współpraca jej państw członkowskich.

Eurodeputowani zwracali uwagę, że UE ma potencjał, by poprawić swoją pozycję w globalnej konkurencji i skierować rozwój sztucznej inteligencji na ścieżkę korzystną dla jej gospodarki oraz obywateli. Jednak, aby to osiągnąć, musi najpierw uzgodnić wspólną strategię w tym obszarze, która wykorzysta jej mocne strony i umożliwi łączenie zasobów państw członkowskich w najbardziej efektywny sposób.

mam/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.