Sobota, 23 Listopad 2024

Szef PE o pandemii: nasze wspólne podejście zapobiegło wykupieniu większości szczepionek przez bogate kraje

25.02.2021, 21:00 Aktualizuj: 26.02.2021, 12:22
Szef PE David Sassoli (z prawej) na szczycie, Fot. Parlament Europejski
Szef PE David Sassoli (z prawej) na szczycie, Fot. Parlament Europejski

Nasze wspólne podejście zapobiegło rywalizacji między krajami europejskimi i wykupieniu większości szczepionek przez bogate kraje - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli na czwartkowym wideoszczycie Rady Europejskiej.

Przewodniczący PE wezwał przywódców UE do kontynuowania wspólnego podejścia do szczepionek na COVID-19.

„Zdecydowanie sprzeciwiam się umowom dwustronnym. Wzywam was, abyście byli nieugięci; nie ulegajcie pokusie nacjonalizmu szczepionkowego. Wspólne podejście pozwala nam również monitorować, badać i ostro zwalczać wszelkie oszustwa wymierzone w państwa członkowskie” – mówił Sassoli.

Szef PE podkreślał, że firmy farmaceutyczne muszą dotrzymywać swoich zobowiązań umownych.

„Musimy szybko zaradzić niedoborom i wąskim gardłom w dostawach, aby zwiększyć produkcję. Nasze ożywienie gospodarcze będzie tym silniejsze, im szerzej zostaną przeprowadzone szczepienia” - wskazał Sassoli.

Zdaniem szefa PE, Unia Europejska musi odgrywać większą rolę w zdrowiu publicznym. Sassoli przekonywał, że pandemia pokazała nam, iż ważne decyzje dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia, dostaw sprzętu medycznego i szczepionek, badań i produkcji, ustaleń regulujących, przepływ ludzi oraz otwieranie i zamykanie naszych granic mogą być właściwie podejmowane tylko na szczeblu europejskim.

 „Lekcja, jakiej nauczyła nas pandemia, jest taka, że nie ma już możliwości powrotu do tego, co było wcześniej. Byłby to błąd, marnowanie energii, w efekcie którego bylibyśmy źle przygotowani do sprostania przyszłym wyzwaniom. Naszym zadaniem jest teraz opracowanie europejskiej polityki zdrowotnej poprzez przydzielenie jasno określonych kompetencji instytucjom UE” – zaznaczył.

25 i 26 lutego unijni przywódcy biorą udział w zdalnym spotkaniu, podczas którego przedyskutują obecną sytuację w związku z pandemią COVID-19 i działaniami UE, skupiając się przede wszystkim na procedurach dopuszczenia do obrotu, produkcji i dystrybucji szczepionek, a także przepływem osób. Będą również rozmawiać o polityce bezpieczeństwa i obrony oraz relacjach z południowym sąsiedztwem.

kic/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.