Jeszcze w tym roku Komisja powinna ustanowić zharmonizowane i jednolite wskaźniki obiegu zamkniętego w zakresie śladu materiałowego i konsumpcyjnego – podkreślono w przyjętym w środę sprawozdaniu komisji ds. środowiska PE.
W środę, 27 stycznia Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) przyjęła sprawozdanie w sprawie nowego planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Dokument odnosi się do przyjętego w marcu 2020 planu Komisji Europejskiej dotyczącego wdrażania idei gospodarki cyrkularnej.
Zasady gospodarki o obiegu zamkniętym
W przyjętym dokumencie europosłowie podkreślili, że obecna liniowa gospodarka typu „weź, zużyj, wyrzuć”, musi zostać przekształcona w gospodarkę o prawdziwie zamkniętym obiegu, opartą na szeregu kluczowych zasad, takich jak zapobieganie marnotrawstwu oraz ograniczenie zużycia energii i zasobów.
Zdaniem eurodeputowanych produkty powinny być projektowane w sposób ograniczający ilość odpadów, szkodliwych substancji i zanieczyszczeń oraz chroniący zdrowie ludzkie. Ich zdaniem należy jasno określić korzyści płynące z gospodarki o obiegu zamkniętym dla konsumentów.
Kluczowe cele i wskaźniki
W sprawozdaniu posłowie zaapelowali o ustanowienia opartych na nauce wiążących celów UE do 2030 r. w zakresie zużycia materiałów i śladu konsumpcyjnego, obejmujących cały cykl życia każdej kategorii produktów wprowadzanych na unijny rynek. W tym celu wezwali Komisję do wprowadzenia jeszcze w tym roku zharmonizowanych, porównywalnych i jednolitych wskaźników obiegu zamkniętego w zakresie śladu materiałowego i konsumpcyjnego.
Komisja ds. środowiska wezwała również Komisję do zaproponowania wiążących celów dla poszczególnych produktów w zakresie ich zawartości poddającej się recyklingowi, przy jednoczesnym zapewnieniu wydajności i bezpieczeństwa danych produktów oraz możliwości ich odzysku.
Zrównoważona polityka produktowa
Jednocześnie posłowie zdecydowanie poparli plany KE dotyczące rozszerzenia zakresu dyrektywy w sprawie ekoprojektowania na produkty niezwiązane z energią. Eurodeputowani chcą, aby nowe przepisy zostały przedstawione jeszcze w 2021 r. Powinny one określać horyzontalne zasady zrównoważonego rozwoju i normy dla poszczególnych produktów, tak aby produkty wprowadzane na rynek UE działały dobrze, były trwałe, nadające się do wielokrotnego użytku oraz można je było łatwo naprawić, nie były toksyczne, a także można je było poddać recyklingowi.
Zdaniem holenderskiego europosła Jana Huitema (Renew Europe) przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym to gospodarcza szansa dla Europy, którą należy wykorzystać. „Europa nie jest kontynentem bogatym w zasoby, ale mamy umiejętności, wiedzę fachową i zdolność do wprowadzania innowacji i rozwoju technologii potrzebnych do zamykania obiegu i budowania społeczeństwa wolnego od odpadów. Stworzy to miejsca pracy i wzrost gospodarczy oraz przybliży nas do osiągnięcia naszych celów klimatycznych - korzystnych dla wszystkich ” – oświadczył Huitema.
Sprawozdanie zostanie poddane pod głosowanie podczas lutowego posiedzenia plenarnego europarlamentu.
mp/