Poniedziałek, 25 Listopad 2024

Brexit, a sprawa polska - kogo pozbawić mandatu jeśli Wlk. Brytania pozostanie w UE

15.03.2019, 12:47 Aktualizuj: 18.03.2019, 09:44
© European Union 2019 - Source: EP/DAINA LE LARDIC
© European Union 2019 - Source: EP/DAINA LE LARDIC

52 w kolejności mandat, na który oddano najmniej głosów w ramach danego komitetu wyborczego - Sejm zdecydował w piątek, który z polskich kandydatów do europarlamentu nie obejmie mandatu w przypadku gdyby Wielka Brytania nie opuściła UE.

Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej, Polsce w nadchodzących wyborach przysługują 52 mandaty do Parlamentu Europejskiego. W poprzednich wyborach do PE w 2014 r. Polacy wybrali 51 swoich przedstawicieli. Teraz przysługuje nam o jeden mandat więcej w związku z planowanym na 29 marca brexitem.

Obecnie nie jest jednak pewne, czy brexit nie zostanie opóźniony i nie nastąpi już po majowych wyborach - w czwartek brytyjska Izba Gmin zagłosowała za wnioskiem o odroczenie brexitu do co najmniej 30 czerwca. Jeśli tak się stanie, także Brytyjczycy będą wybierać swoich przedstawicieli do PE, a Polsce przysługiwać będzie 51 mandatów.

Sejm, w uchwalonej w piątek ustawie o zasadach ustalenia kolejności obsadzania mandatów posłów do Parlamentu Europejskiego wybieranych w Rzeczypospolitej Polskiej na kadencję 2019-2024, zdecydował o tym jak wskazać posła do PE, który nie obejmie mandatu na początku kadencji, w przypadku gdyby liczba mandatów przypadających Polsce wyniosła jednak 51.

Zgodnie z ustawą, PKW po obliczeniu wyników wyborów do PE ustali, któremu komitetowi wyborczemu przypadnie 52 mandat. Następnie PKW określi, który spośród posłów do PE, wybrany z list tego komitetu, uzyskał najmniejszą liczbę głosów - to ta osoba nie uzyska mandatu eurodeputowanego.

Za ustawą głosowało 296 posłów, dwóch było przeciw, 107 wstrzymało się od głosu.

Wielka Brytania, opuszczając Unię Europejską, zwolni 73 mandaty europosłów. Propozycję ich podziału pomiędzy państwa członkowskie UE Parlament Europejski przyjął w lutym 2018 r. W czerwcu zaakceptowała ją Rada Europejska. Zgodnie z decyzją Rady, liczba posłów w Parlamencie Europejskim zmniejszy się z 751 do 705; 46 mandatów zostanie zamrożonych na potrzeby rozszerzania się UE w przyszłości. Pozostałe 27 mandatów zostaną rozdzielone pomiędzy 14 krajów UE, które obecnie są niedoreprezentowane. Po pięć dodatkowych mandatów otrzymają Francja i Hiszpania, po 3 mandaty - Włochy i Holandia, a dwa dodatkowe mandaty przypadną Irlandii. Po jednym dodatkowym mandacie otrzymają Szwecja, Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Estonia, Polska i Rumunia.

js/
 

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.