Sobota, 22 Czerwiec 2024

Nieformalna konferencja ministrów ds. spójności w Bratysławie

30.05.2023, 12:20 Aktualizuj: 30.05.2023, 12:27
Fot.:MFiPR
Fot.:MFiPR

Podczas nieformalnego spotkania ministrów ds. spójności z ośmiu państw UE w Bratysławie dyskutowano m.in. o przyszłości polityki spójności oraz o włączeniu się w zainicjowaną przez KE dyskusję po publikacji sprawozdania w sprawie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej UE - poinformowało we wtorek MFiPR. Podczas posiedzenia Polskę reprezentował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Podczas spotkania w Bratysławie ministrowie rozmawiali o aktualnych wyzwaniach jakie stoją przed polityką spójności, m.in. o wzmocnieniu podejścia zorientowanego terytorialnie w celu lepszej realizacji jej celów w przyszłości oraz priorytetów związanych z cyfryzacją i zieloną transformacją, w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej.

    „Podejście zorientowane terytorialnie powinno być kluczowym wyznacznikiem dla przyszłej polityki spójności. Aby odpowiadać na nowe wyzwania, potrzebujemy rozwiązań szytych na miarę” – mówił minister Grzegorz Puda.

Ministrowie ds. spójności dyskutowali o 8. raporcie kohezyjnym dotyczącym przyszłości polityki spójności UE. Polska zaznaczyła podczas spotkania, że kluczem do powodzenia działań UE jest także elastyczność.

    „Jesteśmy przekonani, że polityka spójności powinna przede wszystkim dążyć do wypełniania swoich zadań traktatowych. Dla realizacji tego celu potrzebna jest pewna doza  elastyczności” – podkreślił szef MFiPR.

Minister Puda dodał, że Polska nie jest zwolennikiem koncentracji tematycznej wsparcia UE dla każdego z regionów, za rygorystycznymi limitami i za wyznaczaniem z góry jakie inwestycje mają być finansowane.

    „Uważamy, że jedynie otwarte, elastyczne i zorientowane terytorialnie podejście może nam pomóc efektywnie odpowiadać na liczne, bezprecedensowe wyzwania” - powiedział.

Nieformalne spotkanie unijnych ministrów ds. polityki spójności zostało zorganizowane przez słowackiego ministra inwestycji, rozwoju regionalnego i informatyzacji. W spotkaniu wzięły udział delegacje Bułgarii, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Węgier, Polski, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii (ze względu na nadchodzącą prezydencję). W spotkaniu uczestniczyła również unijna Elisa Ferreira, komisarz UE ds. spójności i reform oraz prof. Andrés Rodriguez-Pose, przewodniczący powołanej przez KE grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. przyszłości polityki spójności (HLG).

rkj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.