Piątek, 29 Marzec 2024

Nagroda Dziennikarska PE za ujawnienie inwigilacji za pomocą programu Pegasus

14.10.2021, 11:58 Aktualizuj: 14.10.2021, 13:41
Fot.PE
Fot.PE

Laureatami Nagrody Dziennikarskiej im. Daphne Caruany Galizii za 2021 rok zostali reporterzy z konsorcjum dziennikarskiego Forbidden Stories za Projekt Pegasus, dokumentujący fakt masowej inwigilacji z wykorzystaniem tego szpiegowskiego programu. 

Forbidden Stories (zakazane historie) to konsorcjum dziennikarzy, których misją jest kontynuowanie dochodzeń w sprawie zamordowanych, uwięzionych i nękanych dziennikarzy. Od czasu założenia w 2017 roku konsorcjum i jego partnerzy kontynuują dzieło Daphne Caruany Galizii i dziennikarzy zamordowanych za prowadzenie dochodzeń w związku z przestępstwami środowiskowymi meksykańskich karteli. Partnerzy Forbidden Stories to ponad 30 organizacji medialnych i ponad 100 dziennikarzy. 

W ramach Projektu dziennikarze ujawnili ponad 50 tys. numerów telefonów, których inwigilację zlecili klienci izraelskiej firmy NSO Group. Konsorcjum Forbidden Stories i organizacja Amnesty International dotarły do rejestrów połączeń telefonicznych z numerów wskazanych przez klientów NSO w ponad 50 krajach. Rejestry te były prowadzone od 2016 roku. To dowód, że nadużycia z wykorzystaniem programu szpiegowskiego Pegasus trwają już od lat.

Dziennikarze z Projektu Pegasus (ponad 80 reporterów z ponad 17 organizacji medialnych w 10 krajach zrzeszonych w Forbidden Stories i wspieranych technicznie przez Laboratorium Bezpieczeństwa Amnesty International) przeanalizowali te rejestry. Udało im się poznać kulisy inwigilacji za pomocą programu szpiegowskiego. Inwigilacji, która dotychczas nie była możliwa na tak ogromną skalę.

Konsorcjum odkryło, że oprogramowanie szpiegowskie służyło nadużyciom, choć grupa NSO przez wiele lat temu zaprzeczała. Z danych, które wyciekły, wynika że szpiegowano przynajmniej 180 dziennikarzy z takich krajów jak Indie, Meksyk, Węgry, Maroko i Francja. Wśród potencjalnych ofiar inwigilacji są też obrońcy praw człowieka, przedstawiciele środowisk akademickich, biznesmeni, prawnicy, lekarze, liderzy związków zawodowych, politycy oraz kilku szefów rządów.

Nagroda im. Daphne Caruany, ustanowiona przez PE w grudniu 2019 roku, jest hołdem dla Daphne Caruany Galizii, maltańskiej dziennikarki śledczej i blogerki, która ujawniała przypadki korupcji. Została ona zamordowana w zamachu bombowym w 2017 roku. Nagroda przyznawana jest od tego roku za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, które promują i chronią podstawowe wartości Unii Europejskiej, takie jak godność ludzka, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa podstawowe. 

Tegorocznego zwycięzcę wybrało niezależne jury, w którego skład weszli przedstawiciele prasy i społeczeństwa obywatelskiego z 27 państw członkowskich Unii oraz przedstawiciele najważniejszych europejskich stowarzyszeń dziennikarskich. Zespół jurorów wybrał Projekt Pegasus spośród ponad 200 prac, nadesłanych z 27 państw UE.

Czek na 20 tys. euro sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy Anthony Bellanger wręczył w czwartek w Centrum Prasowym PE Sandrine Rigaud i Laurentowi Richardowi - przedstawicielom konsorcjum Forbidden Stories.

woj/ 

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.