Sobota, 4 Styczeń 2025

Nagroda dziennikarska PE za śledztwo ws. zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Grecji

18.10.2023, 07:59 Aktualizuj: 18.10.2023, 08:03
Szefowa greckiego centrum dziennikarstwa śledczego Solomon Iliana Papangeli podczas ceremonii wręczenia nagrody;  fot. © European Union 2023 - Source : EP
Szefowa greckiego centrum dziennikarstwa śledczego Solomon Iliana Papangeli podczas ceremonii wręczenia nagrody; fot. © European Union 2023 - Source : EP

24-osobowy zespół dziennikarzy z Grecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii zdobył nagrodę Parlamentu Europejskiego im. Daphne Caruany Galizii za śledztwo w sprawie zatonięcia u wybrzeży Grecji łodzi Adriana i śmierci ponad 600 migrantów.

Wspólne śledztwo prowadziło greckie centrum dziennikarstwa śledczego Solomon we współpracy z organizacją Forensis, niemieckim nadawcą publicznym StrgF/ARD i brytyjskim dziennikiem „The Guardian”. W toku śledztwa dziennikarze ujawnili, że największa w ostatnich czasach katastrofa statku z migrantami była konsekwencją działań greckiej straży przybrzeżnej. Dziennikarze ujawnili także niespójności w oficjalnych relacjach greckich władz.

Dziennikarze szczegółowo przeanalizowali wydarzenia, które doprowadziły do katastrofy łodzi Adriana 14 czerwca br. w odległości 50 mil morskich od miasta Pylos w południowo-wschodniej Grecji. W katastrofie zginęło 600 osób, które kilka dni wcześniej opuściły Libię.

Dziennikarze przeprowadzili ponad 20 wywiadów z osobami ocalałymi z katastrofy, przeanalizowali dokumenty sądowe oraz materiały źródłowe straży przybrzeżnej. Stwierdzili, że nie podjęto odpowiednich działań ratunkowych oraz zignorowano propozycje pomocy. Z zeznań osób ocalałych z katastrofy wynika, że łódź zatonęła, kiedy grecka straż przybrzeżna próbowała przyholować ją do brzegu. Grecka straż przybrzeżna zaprzeczyła, jakoby podjęła próbę holowania.

Organizacja Forensis opracowała symulację wydarzeń tej tragicznej nocy za pomocą modelowania 3D łodzi. Wykorzystała w tym celu dane z dziennika pokładowego straży przybrzeżnej, a także zeznania kapitana jej statku. Do opracowania symulacji posłużyły także dane z przelotów samolotów i dane o ruchu morskim, a także obrazy satelitarne i materiały audiowizualne z pobliskich statków oraz inne źródła.

Zwycięski artykuł zostanie wkrótce udostępniony we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej.

„Dziś, jak co roku, czcimy pamięć Daphne Caruany Galizii nagrodą, która jest dobitnym przypomnieniem walki, jaką toczyła ona o prawdę i sprawiedliwość. Dziennikarze na całym świecie są nadal celem ataków tylko za to, że wykonują swoją pracę, ale nie dają się uciszyć. Parlament Europejski stoi po ich stronie w tej długotrwałej walce o ochronę wolności prasy i pluralizmu mediów w Europie i poza nią” – powiedziała przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas ceremonii wręczenia nagrody.

Prezydium Parlamentu Europejskiego ustanowiło Nagrodę Dziennikarską im. Daphne Caruany Galicji w grudniu 2019 roku. Nagroda jest hołdem dla maltańskiej dziennikarski śledczej i blogerki, która zginęła w zamachu bombowym w 2017 roku. Co roku w rocznicę śmierci dziennikarki PE nagradza nią wybitne dziennikarstwo propagujące zasady i wartości Unii Europejskiej takie jak godność ludzka, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka.

W październiku 2021 roku Nagrodę Dziennikarską im. Daphne Caruany Galizii otrzymali dziennikarze z konsorcjum Forbidden Stories, którzy prowadzili śledztwo w sprawie projektu Pegasus. Natomiast w październiku 2022 roku Découpages i Arte G.E.I.E otrzymały Nagrodę za wspólną produkcję filmu dokumentalnego o wpływach Rosji w Afryce.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.