Strategia szczepień przeciwko Covid-19, sytuacja opozycji politycznej w Rosji, wolność słowa w internecie – tymi m.in. tematami będzie zajmował się Parlament Europejski na najbliższej sesji plenarnej.
Na poniedziałek zaplanowano trzy debaty. Podczas pierwszej z nich, dotyczącej nowych unijnych przepisów ws. konsumpcji i recyclingu, posłowie omówią założenia i strategię potrzebną do transformacji bieżącej ekonomii „biorę-przetwarzam-wyrzucam” w neutralną emisyjnie, zrównoważoną i wolną od toksyn gospodarkę o obiegu zamkniętym do 2050 roku. Głosowania nad rezolucją w tej sprawie odbędą się w środę.
Druga z poniedziałkowych debat dotyczyć będzie walki z ubóstwem osób pracujących. Parlament przedstawi strategię walki z nierównościami i pomysły na to, jak rozwiązać problem rosnącego ubóstwa pracowników. Jak wynika z projektu rezolucji, unijna dyrektywa dotycząca pensji minimalnej, zapewniająca ustawowe minimum powyżej progu ubóstwa, może pomóc w walce z nierównościami zarówno wewnątrz, jak i pomiędzy państwami członkowskimi.
Do PE zaproszono na poniedziałek Christiną Lagarde – szefową Europejskiego banku Centralnego. Posłowie chcą poznać politykę EBC; w szczególności domagają się odpowiedzi na pytanie, co, w ramach swoich uprawnień, włączając w to wykorzystanie nowatorskich narzędzi, może zrobić EBC, aby złagodzić ekonomiczne skutki pandemii.
We wtorek szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell przedyskutuje z posłami polityczne zawirowania w Rosji, w tym sprawę Aleksieja Nawalnego i ogólnokrajowe protesty wywołane jego aresztowaniem.
W środę „na dywanik” do PE została zaproszona przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Liczne europejskie media obwiniają ją za opóźnienia w dostawie szczepionek przeciwko Covid-19, zbyt późne zawieranie umów z producentami, brak przejrzystości w trakcie realizacji kontraktów. Oczekuje się, ze europosłowie potwierdzą swoje poparcie dla jednolitego podejścia UE do szczepionek oraz zainicjowanego przez KE systemu autoryzacji eksportu preparatów przeciwko wirusowi.
Posłowie w środę będą dyskutować o tym, co łączy media elektroniczne, politykę i wolność słowa. Debata odbędzie się w związku z sytuacją w USA i w Europie. PE będzie zastanawiać się, jak uniknąć pułapek zaistniałych w związku z digitalizacją polityki, w tym nad potrzebą obrony demokracji przed dezinformacją i działaniami mającymi na celu jej obalenie lub podżeganie do przemocy, przy jednoczesnym zachowaniu zasad wolności słowa i wykorzystywaniu nowych technologii w debacie politycznej.
woj/