Poniedziałek, 19 Kwiecień 2021

Na najbliższej sesji PE m.in. debata nt. wolności mediów w Polsce i ogłoszenie UE „strefą wolności dla LGBTI”

05.03.2021, 14:30 Aktualizuj: 08.03.2021, 17:50
© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP

Debata nt. zamachu na wolność mediów w Polsce, na Węgrzech i w Słowenii oraz ogłoszenie UE „strefą wolności dla LGBTI” znalazły się w programie najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego 8-11 marca - podały służby prasowe PE. Europarlament ma też wezwać Komisję Europejską do zastosowania mechanizmu warunkowości.

Europosłowie uczczą Międzynarodowy Dzień Kobiet

Jak podano w komunikacie PE, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet w poniedziałek w Parlamencie Europejskim przemówienia wygłoszą przewodniczący PE David Sassoli i premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Tego samego dnia przewodnicząca Komisji Praw Kobiet Austriaczka Evelyn Regner (S&D) będzie na żywo na Facebooku odpowiadać na pytania dotyczące obecnej sytuacji w zakresie równości płci w UE oraz tego, jak pandemia pogłębiła trudności, z którymi borykają się kobiety.

W poniedziałek odbędzie się także instagramowa wymiana zdań na żywo z modelką i aktywistką Anją Rubik.

Podatek węglowy od importu ma pomóc osiągnąć wyższy poziom celów klimatycznych

Poniedziałkowa debata na temat podniesienia celu redukcji emisji CO2 oraz skuteczności przeciwdziałania "ucieczce emisji" poprzez wprowadzenie podatku węglowego poprzedzi głosowanie projektu rezolucji w tej sprawie.

Jak wyjaśnił PE, chodzi o unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, który ma być zgodny z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Parlament ma ogłosić UE “strefą wolności dla LGBTI”

Jak poinformował PE, podczas wtorkowej debaty i środowego głosowania europosłowie mają wezwać UE do ustanowienia „strefy wolności dla LGBTI”, co ma być odpowiedzią na „strefy wolne od LGBTI” w Polsce.

„Dwa lata po tym, jak pierwszy polski powiat ogłosił się +wolnym od ideologii LGBTI+, a po nim dziesiątki innych powiatów, gmin i regionów, Parlament zamierza ogłosić UE "strefą wolności dla LGBTI", podkreślając, że wszelkie formy dyskryminacji osób LGBTI stanowią jawne naruszenie podstawowych wartości europejskich” – czytamy w komunikacie.

W przyjętej w grudniu 2019 roku rezolucji posłowie zdecydowanie potępili ustanowienie w Polsce „stref wolnych od LGBTI”, a także wszelkiego rodzaju ataki w innych krajach członkowskich na prawa osób LGBTI.

Głosowanie nad programem InvestEU wspomagającym innowacyjne i strategiczne inwestycje

Na sesji plenarnej Parlament Europejski ma przyjąć nowy Program InvestEU, który zmobilizuje inwestycje publiczne i prywatne oraz zagwarantuje uproszczony dostęp do finansowania. Jak wskazano w komunikacie, debata i głosowanie w tej sprawie odbędą się we wtorek.

Przy 26 mld euro (w cenach bieżących) zarezerwowanych w budżecie UE jako gwarancja, oczekuje się, że InvestEU zmobilizuje 400 mld euro inwestycji w całej Unii Europejskiej w latach 2021-27.

EU4Health: PE ma przyjąć nowy program Unii w dziedzinie zdrowia

Również we wtorek odbędzie się debata i ostatnie głosowanie w sprawie wartego 5,1 mld euro programu EU4Health 2021-2027, który ma lepiej przygotować systemy opieki zdrowotnej w UE na przyszłe zagrożenia.

„EU4Health ma na celu pomóc UE w lepszym przygotowaniu się na poważne transgraniczne zagrożenia dla zdrowia oraz w zwiększeniu odporności krajowych systemów opieki zdrowotnej” – zaznaczył PE. „Powinno to umożliwić UE stawienie czoła nie tylko przyszłym epidemiom, ale także długoterminowym wyzwaniom, takim jak starzenie się społeczeństwa i nierówności zdrowotne” – dodał.

Debata: zamach na wolność mediów w Polsce, na Węgrzech i w Słowenii

Jak czytamy w komunikacie PE, próby uciszenia niezależnych mediów przez polskie, węgierskie i słoweńskie władze będą przedmiotem debaty plenarnej w środę. Wezmą w niej udział przedstawiciele Rady UE i Komisji.

PE wskazał, że węgierski organ regulacji mediów zdecydował nie przedłużać koncesji krytycznej wobec władz stacji Klubrádió. Koncesja wygasła 14 lutego. Sąd podtrzymał tę decyzję, mimo że powody podane przez organ (nieprzekazanie informacji o programach muzycznych stacji) zostały uznane przez Reporterów bez Granic za "nieistotne” i za „pretekst administracyjny".

W przypadku Polski europarlament zwrócił uwagę na rządowe plany nałożenia na media dodatkowego podatku od dochodów z reklam, które - jak zaznaczono - zostały skrytykowane jako nieproporcjonalne i wymierzone w niezależne media.

Ponadto PE zauważył, że nie ustają publiczne ataki premiera Słowenii Janeza Jansy na dziennikarzy, a zwłaszcza na krajową agencję prasową STA, pojawiają się też wciąż nowe doniesienia o ingerencji politycznej w pracę dziennikarzy.

Konferencja na temat przyszłości Europy - instytucje UE podpiszą wspólną deklarację

W środę zostanie też podpisana wspólna deklaracja Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej w sprawie Konferencji na Temat Przyszłości Europy. Jak podkreślono w komunikacie PE, rozpoczyna się w ten sposób proces, który ma umożliwić obywatelom Unii udział w kształtowaniu polityki i instytucji UE.

Deklaracja zawiera zobowiązanie instytucji do „wysłuchania Europejczyków i zastosowania się do zaleceń Konferencji”, zgodnie z ich kompetencjami zapisanymi w traktatach.

Parlament Europejski zamierza wezwać Komisję do zastosowania mechanizmu warunkowości

Mechanizm warunkowości pozwala na wstrzymanie wypłacania unijnych subwencji tym państwom członkowskim, które naruszają zasadę rządów prawa.

Jak poinformowały służby prasowe PE, na czwartkowej sesji plenarnej europosłowie mają zapytać przedstawicieli Komisji Europejskiej dlaczego, od chwili wejścia w życie mechanizmu warunkowości 1 stycznia, KE nie wykorzystała go jeszcze do ochrony budżetu UE przed możliwymi skutkami uchybień w zakresie przestrzegania zasad państwa prawnego.

„Parlament przypomni niewątpliwie Komisji, w nawiązaniu do swojej rezolucji z grudnia 2020 roku, że przepisy dotyczące tej procedury są prawnie wiążące, mimo konkluzji Rady Europejskiej w tej sprawie, które nie mają mocy prawnej” – wskazano w komunikacie.

kic/

 

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.