Planowane jest dofinansowanie internacjonalizacji firm, które przyczynią się do promocji marki polskiej gospodarki i rozwoju kluczowych branż naszej gospodarki– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Podczas Kongresu „Złota Setka Firm Podkarpacia”, który odbył się w Rzeszowie, podjęto temat inwestycji zagranicznych na terenach województwa.
"Dla przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwinąć swoją działalność na nowe rynki, fundusze z nowej perspektywy będą stanowiły istotną zachętę do zainwestowania właśnie w naszym kraju. W II Priorytecie programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki +Środowisko sprzyjające innowacjom+ planowane jest dofinansowanie internacjonalizacji tych firm, które przyczynią się do promocji marki polskiej gospodarki i rozwoju kluczowych branż naszej gospodarki" – powiedziała Jarosińska-Jedynak.
Jak dodała, w programie zaplanowano działania, które mają sprzyjać tworzeniu przyjaznego klimatu inwestycyjnego w Polsce poprzez m.in. wsparcie infrastruktury organizacji badawczych na rzecz gospodarki, możliwość uruchomienia tzw. fabryk uczących, czyli kształcenie kadr, czy testowanie nowych rozwiązań przez przedsiębiorców.
Program zakłada również wsparcie umiędzynarodowienia Krajowych Klastrów Kluczowych, możliwość skorzystania z usług ośrodków innowacji, jak też programy rozwojowe dla innowacyjnych spółek, czy przyciąganie do Polski z zagranicy zespołów zarządzających dużymi funduszami venture capital (średnio i długoterminowe inwestycje w przedsiębiorstwa).
Spotkanie w Rzeszowie pozwoliło omówić działania realizowane w związku z sytuacją gospodarczą po koronawirusie i wojną w Ukrainie, takich jak: uruchomienie przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dodatkowego naboru dla małych i średnich przedsiębiorstw z obszaru Polski Wschodniej dla wsparcia ich działalności czy pomocy dedykowanej przedsiębiorcom w celu optymalizacji i ewentualnej zmiany kierunków ich zagranicznej działalności i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.
Wiceminister zauważyła, że dzięki funduszom unijnym regiony mogą rozwijać otoczenie biznesu pod inwestycje zagraniczne. Chodzi o uzbrajanie terenów inwestycyjnych, wspieranie parków przemysłowych, naukowo-ekologicznych oraz Specjalnych Stref Ekonomicznych.
"Wśród czynników lokalizacji inwestycji, na które może oddziaływać polityka spójności i fundusze UE jest także obecność zasobów pracy (kapitału ludzkiego) – w tym aspekcie fundusze przyczyniają się do wzmocnienia infrastrukturalnego uczelni, czy ośrodków akademickich" – powiedziała wiceszefowa MFiPR.
Zauważyła, że z punktu widzenia rozwoju biznesu i przyciągania inwestycji zagranicznych istotną kwestię odgrywa transport. Według wiceminister, dostępność transportowa jest również skorelowana ściśle z wymianą handlową i przewożeniem towarów.
"Takie inwestycje były realizowane przy wsparciu środków UE oraz będą kontynuowane w nowej perspektywie finansowej" – zaznaczyła Jarosińska-Jedynak. "Projekty dofinansowane funduszami europejskimi stanowią istotną zachętę dla inwestorów do lokowania kapitału w Polsce" – dodała.
kz/