Czwartek, 22 Maj 2025

Marszałek Woźniak: termomodernizacje to oszczędności energii i ochrona klimatu

26.01.2023, 12:21 Aktualizuj: 02.02.2023, 12:23
Fot. UM Województwa Wielkopolskiego
Fot. UM Województwa Wielkopolskiego

Szkoła podstawowa w Gnieźnie, przedszkole w Pszczynie i budynek gnieźnieńskiego urzędu gminy przejdą termomodernizacje dzięki unijnym środkom. „Tego typu projekty mają podwójne znaczenie. Jedno, wynikające z faktu wzrostu kosztów eksploatacyjnych związanych z energią cieplną i elektryczną i drugie dalekosiężne, czyli ochrona klimatu naszej Ziemi” – powiedział marszałek województwa Marek Woźniak.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał z prezydentem Gniezna Tomaszem Budaszem i wójtem gminy Gniezno Marią Suplicką, umowy na dofinansowanie unijne dwóch projektów: „Kompleksowej termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 7 w Gnieźnie” oraz „Termomodernizacji budynku przedszkola w Pyszczynie i budynku Urzędu Gminy Gniezno”. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał blisko 5 mln zł na termomodernizację szkoły i ponad 600 tys. zł  na projekty gminne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. 

„Tego typu projekty mają podwójne znaczenie. Jedno, wynikające z faktu wzrostu kosztów eksploatacyjnych związanych z energią cieplną i elektryczną i drugie - dalekosiężne, czyli ochrona klimatu naszej Ziemi. Dzisiaj każdy krok w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla jest inwestycją w przyszłość. Staramy się wspierać takie działania  środkami unijnymi, które zostały nam przekazane do dyspozycji” – powiedział  Marek Woźniak.

Jak wskazała w komunikacie Anna Parzyńska-Paschke z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego, przyznane środki pozwolą samorządom zrealizować inwestycje, które znacząco wpłyną na zmniejszenie kosztów użytkowania budynków, oszczędność energii oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Prace termomodernizacyjne poprawią też walory estetyczne budynków.

Wsparcie finansowe na tego typu inwestycje uruchomione zostało między innymi w ramach instrumentu finansowego REACT EU, który zapewnia dodatkowe finansowanie programów polityki spójności w latach 2021 i 2022. To jeden z elementów tzw. Europejskiego Planu Odbudowy, czyli dodatkowego wsparcia na walkę z kryzysem w Europie oraz naprawę gospodarki dotkniętej skutkami COVID-19.

mr/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.