Sobota, 22 Czerwiec 2024

Lubelski Dworzec Metropolitalny na finiszu

21.03.2023, 12:30 Aktualizuj: 21.03.2023, 12:34
Fot.UM Lublin
Fot.UM Lublin

Za niespełna dwa miesiące w Lublinie ma być oddany do użytku nowoczesny Dworzec Metropolitalny, wpisany w nowy układ komunikacyjny centralnej części miasta. To jedna z największych lubelskich inwestycji współfinansowanych ze środków europejskich w kończącej się perspektywie finansowej. Z 316 mln zł, które pochłonie ta inwestycja 178,5 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Dworzec - jak zapewnia urząd miasta - zintegruje transport kolejowy i autobusowy, busowy i miejski, stając się centrum komunikacyjnym regionu. W ramach inwestycji wokół obiektu powstanie również zupełnie nowy układ drogowy

Dominującymi materiałami w bryle budynku dworca są szkło i beton. Obok budynku głównego powstają niezależne perony autobusowe przykryte szklanym dachem wspartym na filarach. To co wyróżnia budynek, to zastosowanie szeregu rozwiązań podyktowanych troską o środowisko. Gruntowe pompy ciepła dostarczą energię potrzebną do ogrzania budynku. Z kolei zmniejszeniu zużycia energii ma służyć pomysł „budynku w budynku”, czyli otoczenia hali głównej dworca szklaną ścianą o niskim współczynniku przenikania ciepła. Dachy nad stanowiskami autobusowymi pokryte są panelami fotowoltaicznymi, o wydajności pozwalającej na pełną samowystarczalność energetyczną budynku. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie antysmogowej kostki brukowej. Zawarty w niej dwutlenek tytanu pod wpływem światła umożliwia przekształcenie toksycznych spalin w substancje nieszkodliwe dla zdrowia.

Pod budynkiem dworca powstanie parking podziemny, który pomieści 174 samochody. Na dachu tego budynku planowane są nasadzenia zieleni, z naciskiem na gatunki roślin szczególnie wydajnych w oczyszczaniu powietrza. Specjalny system odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin, jak i do celów sanitarnych. Cały obiekt będzie dostosowany do bezkolizyjnego przemieszczania się pieszych oraz osób z niepełnosprawnościami.

Umowa z wykonawcą, którym jest Budimex, poza wzniesieniem budynku dworca, obejmuje również modernizację pobliskich ulic, rewitalizację placu Dworcowego, przebudowę okolicznych rond, utworzenie ścieżek rowerowych. 

Inwestycja, z uwagi na pandemię, wojnę w Ukrainie i błędy projektowe, jest opóźniona. Całość miała być początkowo gotowa do końca minionego roku. Później termin przesunięto na koniec lutego, a ostatecznie miasto uzgodniło z wykonawcą oddanie obiektu do użytku 15 maja. 

Budowa Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego w jego rejonie to najważniejszy komponent projektu unijnego „Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego”, na który miasto otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.