Poniedziałek, 25 Listopad 2024

Lewica Razem przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego

06.04.2019, 15:00 Aktualizuj: 06.04.2019, 15:05
Fot. PAP/P.Supernak
Fot. PAP/P.Supernak

Liderz Partii Razem Adrian Zandberg, lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz i szef Unii Pracy Waldemar Witkowski znajdą się na "jedynkach" list Lewicy Razem do europarlamentu.

Komitet Lewica Razem zebrał 70 tys. podpisów pod listami wyborczymi do Parlamentu Europejskiego niezbędnych, aby zarejestrować listy w całym kraju. W skład koalicji Lewica Razem - oprócz Partii Razem - wchodzą Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, Unia Pracy oraz organizacje społeczne reprezentujące m.in. lokatorów.

"Lewica idzie do tych wyborów nie po to, żeby kogoś straszyć, żeby pokazywać kogoś palcami, nie po to, żeby opowiadać o sztucznym zagrożeniu. Idziemy po to, żeby Polacy zarabiali więcej, idziemy po to, żeby czynsze były niższe, po to, żeby polska ochrona zdrowia zaczęła przypominać tę z zachodniej Europy, po to, żeby polscy pacjenci mieli bezpłatne leki na recepty" - mówił Zandberg, który otwiera listę kandydatów Lewicy Razem do PE w okręgu warszawskim.

"Dwójką" w Warszawie jest liderka Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Agata Nosal-Ikonowicz, żona Piotra Ikonowicza. Zapowiedziała, że będzie się domagać, by Unia Europejska wsparła budowę mieszkań w Polsce, gdzie mamy ich deficyt. "Taki kraj jak Polska, gdzie jest deficyt mieszkaniowy, powinna dostać pieniądze na budowę mieszkań. Chcemy, żeby UE stworzyła fundusz mieszkaniowy" - powiedziała.

Trzecie miejsce na liście warszawskiej Lewicy Razem ma Urszula Kuczyńska, liderka związków zawodowych w Polskiej Grupie Energetycznej, czwarte - działacz kulturalny Giedymin Wróblewski z Unii Pracy, a piąte - Anna Sławuszewska z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, działaczka na rzecz praw lokatorów.

Kolejne miejsca na liście mają: działaczka związków pielęgniarskich Joanna Wicha, tłumaczka z hiszpańskiego Magda Biejat, ekonomista Michał Mierzwa z Wołomina i najmłodszy kandydat Hubert Walczyński absolwent London School of Economics. "Dziesiątką" jest Anna Grodzka.

W pozostałych okręgach wyborczych z pierwszych miejsc na listach Lewicy Razem wystartują: Marcelina Zawisza w okręgu dolnośląsko-opolskim, Maciej Konieczny w śląskim, Piotr Ikonowicz w łódzkim, a Waldemar Witkowski - w wielkopolskim. Łącznie Partii Razem przypadło dziewięć "jedynek" na koalicyjnych listach wyborczych, zaś jej partnerom - po dwie.

Wśród liderów list Lewicy Razem znajdą się także rzeczniczka Partii Razem Dorota Olko (okręg mazowiecki) oraz przedstawicielki zarządu ugrupowania Julia Zimmermann (okręg obejmujący województwa zachodniopomorskie i lubuskie) i Paulina Matysiak (okręg kujawsko-pomorski), a także wiceprzewodniczący UP, b. poseł Jan Orkisz (okręg małopolsko-świętokrzyski) i reprezentantka Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, psycholożka i działaczka lokalna Elżbieta Wisz (okręg podkarpacki).

W okręgu lubelskim "jedynką" została działaczka Partii Razem i Lubelskiego Ruchu Miejskiego Magdalena Długosz, która w ostatnich wyborach samorządowych ubiegała się o urząd prezydenta Lublina. W okręgu pomorskim na czele listy Lewicy Razem stanie Anna Górska, zaś w okręgu warmińsko-mazurskim - Bartosz Grucela (oboje zasiadają w radzie krajowej Partii Razem).

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

msom/ ago/ js/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.