Fundusz Odbudowy jest tak skonstruowany, żeby maksymalnie dużo środków wykorzystać w latach 2021-2022, a później resztę w 2023 r. – podkreśla wiceprzewodniczący Komisji Budżetowej PE, europoseł Janusz Lewandowski.
Według eurodeputowanego, aby sięgnąć po środki z Funduszu Odbudowy, 37 proc. wydatków musi być ukierunkowanych na zieloną energię, a 20 proc. na gospodarkę cyfrową.
„Instrumentarium UE w czasie pandemii to jest gra na wielu instrumentach (…) Tych programów jest dużo rzeczywiście i one są tak konstruowane, aby szły szybko i sprawnie” – zaznaczył europoseł.
Warty 750 mld euro Fundusz Odbudowy (Next Generation EU) jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia. Największą jego częścią jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF) o wartości 672,5 mld euro. Fundusz składa się też z mniejszych programów (m.in. mający wesprzeć regiony w reagowaniu na społeczne i zdrowotne skutki pandemii COVID-19 REACT-UE)
kic/