Sobota, 9 Grudzień 2023

Kujawsko-Pomorskie: ok. 8 mln złotych z RPO na poprawę bezpieczeństwa w regionie

23.05.2023, 10:59 Aktualizuj: 23.05.2023, 11:02
Fot.: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot.: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Przedstawiciele służb mundurowych z województwa kujawsko-pomorskiego odebrali w poniedziałek umowy o dofinansowanie projektów wzmacniających systemy ratownictwa. Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 – ok. 8 mln zł – pozwolą na zakup nowego sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej, policji oraz wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego.

„W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Kujaw i Pomorza od lat sukcesywnie wspieramy strażaków, policjantów i ratowników wodnych w inwestycjach, zakupach niezbędnego sprzętu i oprogramowania. Środki na realizację kolejnych projektów to nasza odpowiedź na ich potrzeby” – podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

6 mln zł dofinansowania zyskały jednostki kujawsko-pomorskich OSP z przeznaczeniem na szesnaście nowych wozów strażackich wraz hydraulicznymi narzędziami ratowniczymi i motopompami oraz sześć dronów.

Do oddziałów prewencji policji w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku trafią mobilne integratory radiowe – urządzenia, które umożliwiają komunikację pomiędzy użytkownikami różnych systemów radiowych. Mają one poprawić współpracę służb ratowniczych i ułatwić proces dowodzenia. Samorząd województwa zdecydował także o dofinansowaniu zakupu specjalistycznego sprzętu, m.in. łodzi motorowej, kombinezonów, generatorów prądu i zestawów do nurkowania dla policji w Bydgoszczy. Wartość obu umów to 1,5 mln zł, z czego blisko 1 mln zł to środki z RPO.

Blisko 1 mln zł z UE umożliwi także zakup sprzętu dla kujawsko-pomorskich jednostek WOPR. Ratownicy zostaną wyposażeni m.in. w skutery wodne, quady, drony z termowizją, pneumatyczne sanie ratownicze, przyczepy do skuterów oraz skafandry do nurkowania, kamizelki ratunkowe, kaski ochronne i radiotelefony cyfrowe.

rkj/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.