Czwartek, 2 Maj 2024

Ku lepszej ochronie pracowników przed rakotwórczymi chemikaliami

30.01.2019, 13:18 Aktualizuj: 06.02.2019, 14:38
© European Union 2019 - Source: EP / Eric VIDAL
© European Union 2019 - Source: EP / Eric VIDAL

Pracownicy laboratoriów, przedsiębiorstw recyklingu, czy zakładów produkujących akumulatory będą lepiej chronieni przed czynnikami rakotwórczymi i mutagenami. Parlament Europejski, Rada i KE osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie trzeciego wniosku Komisji, dotyczącego rozszerzenia wykazu uznanych substancji rakotwórczych w miejscu pracy. W rezultacie pięć dodatkowych rakotwórczych substancji chemicznych zostanie objętych dyrektywą w sprawie czynników rakotwórczych i mutagenów.

Porozumienie zostanie przedłożone Komitetowi Stałych Przedstawicieli Rady (Coreper) do zatwierdzenia. Po zatwierdzeniu porozumienia przez stałych przedstawicieli państw członkowskich, zostanie ono poddane pod ostateczne głosowanie na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego.

Komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników Marianne Thyssen oceniła, że jest to "zasadniczy krok w kierunku ochrony europejskich pracowników przed największym cichym zabójcą w miejscu pracy - rakiem". Przypomniała, że porozumienie poprawi warunki pracy ponad 1 mln pracowników w UE i zapobiegnie ponad 22 tys. przypadkom zachorowań związanych z wykonywaną pracą.

Komisarz podkreśliła, że porozumienie zapewni lepszą ochronę pracownikom zajmującym się produkcją akumulatorów niklowo-kadmowych, wytopem cynku i miedzi, pracownikom laboratoriów i służby zdrowia, a także zatrudnionym w sektorze elektronicznym, pogrzebowym i balsamowania, oraz w sektorach budownictwa, tworzyw sztucznych i recyklingu. Jednocześnie, wprowadzenie przejrzystych i prostych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących używania tych 5 substancji chemicznych przyniesie korzyści przedsiębiorstwom na rynku wewnętrznym.

Badania wskazują, że nowotwory powodują 53 proc. zgonów związanych z miejscem zatrudnienia; są więc główną przyczyną zgonów związanych z wykonywaną pracą w Unii Europejskiej. W celu lepszej ochrony pracowników przed rakotwórczymi substancjami chemicznymi Komisja już trzykrotnie zmieniała dyrektywę w sprawie czynników rakotwórczych i mutagenów, aby ograniczyć ryzyko narażenia na te substancje. Dyrektywa obejmuje obecnie 27 rakotwórczych substancji chemicznych.

Choć większość państw członkowskich określiło dla wielu substancji rakotwórczych krajowe dopuszczalne wartości narażenia, to niektóre państwa członkowskie są mniej rygorystyczne. Oznacza to, że pracownicy nie są w równym stopniu chronieni na całym jednolitym rynku, a warunki działania nie są jednakowe dla wszystkich przedsiębiorstw.

Jak podano w komunikacie unijnej komisji, porozumienie pozwoli lepiej chronić około 40 mln osób i pomoże uratować życie ponad 100 tys. pracowników przez najbliższe 50 lat.

woj/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.