Sobota, 22 Czerwiec 2024

Kosma Złotowski: Europa nie jest przygotowana na kontynuację rosyjskiej agresji

21.05.2024, 09:27 Aktualizuj: 21.05.2024, 09:36

Ani Unia Europejska, ani poszczególne kraje Unii Europejskiej nie są przygotowane na kontynuację rosyjskiej agresji po tym, jak zakończy się wojna na Ukrainie – wskazał europoseł EKR Kosma Złotowski podsumowując upływającą kadencję Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, w Europie nie dyskutuje się o tym, co może się wydarzyć w najbliższej przyszłości.

Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.

Według europosła Kosmy Złotowskiego, mijająca kadencja Parlamentu Europejskiego była trudna, ponieważ zaczęła się od pakietu klimatycznego „FIT for 55”, który powoduje wysokie koszty dla gospodarki nie dając gwarancji na zastopowanie zmian klimatycznych.

Europoseł zaznaczył też, że kolejnym wyzwaniem jest wojna na Ukrainie. Według Złotowskiego ani Unia Europejska, ani poszczególne kraje należące do wspólnoty nie są przygotowane na kontynuację rosyjskiej agresji po tym, jak zakończy się wojna na Ukrainie.

„Taka kontynuacja prędzej czy później nastąpi, to każdy zdrowo rozsądkowo myślący obserwator widzi. Europa nie jest do tego przygotowana ani przemysłowo, ani militarnie, ani przed wszystkim psychicznie. Psychicznie Europa staje się miejscem, w którym debatuje się, dyskutuje na tematy najprzeróżniejsze, ale jak najbardziej odległe od tego, co czeka nas w najbliższej przyszłości” – powiedział Złotowski. 

Podsumowując upływającą kadencję przypomniał też o przyjęciu przez PE rezolucji na temat oczyszczania wód Bałtyku, co jest pierwszym krokiem do usunięcia „pozostałości drugiej wojny światowej i wraków które zawierają w sobie paliwo i są też tykającą bombą”.

Drugim lokalnym sukcesem, o którym przypomniał Złotowski jest przyjęcie przez parlament poprawki ustanawiającej Bydgoszcz węzłem sieci TNT. 

„To jest bardzo ważne dla rozwoju komunikacyjnego miasta i miejmy nadzieje, że uda się to utrzymać również po trilogach” – podsumował europoseł.

Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz, Ryszarda Czarneckiego, Marka Belki, Witolda Waszczykowskiego, Marka Balta, Grzegorza Tobiszowskiego, Beaty Kempy, Róży Thun i Bogusława Liberadzkiego. Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach.

mr/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.