Sobota, 9 Grudzień 2023

Kościół w Żyrardowie wyremontowany dzięki funduszom europejskim

15.03.2023, 12:50 Aktualizuj: 15.03.2023, 12:53
Fot. UMWM
Fot. UMWM

Prawie milion zł unijnego dofinansowania otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie na remont neogotyckiego kościoła wybudowanego na początku XX w. według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego.

Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego poinformował o uroczystym podsumowaniu prac remontowych prowadzonych w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie. Jak podano w komunikacie urzędu inwestycję zrealizowano w ramach projektu pn: ,,Ceglana skarbnica – konserwacja kościoła p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie”, którego partnerem jest miasto Żyrardów. 

„Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że środki z Unii Europejskiej pomagają i sprawiają, że Mazowsze staje się coraz piękniejsze. Widać to także tutaj, w Żyrardowie, w którym możemy już podziwiać pięknie odnowione pinakle na wieżach kościoła Matki Bożej Pocieszenia. Ta inwestycja to bardzo dobry przykład wykorzystania środków unijnych na pielęgnowanie naszego dziedzictwa” – powiedział marszałek województwa Adam Struzik.

Na remont kościoła parafia pozyskała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 w wysokości ponad 995 tys. zł. Całkowity koszt projektu to blisko 1,6 mln zł. 

Umowę o dofinansowanie inwestycji podpisano 13 sierpnia 2021 r. Jej sygnatariuszami byli marszałek Adam Struzik, przedstawiciele Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie oraz władze miasta. Prace remontowe rozpoczęły się jesienią 2021 r. Wykonano m.in. termomodernizację budynku, dostosowano toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wzmocniono pinakle kościoła.
 
mr/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.