Niedziela, 8 Września 2024

Kopcińska: w Komisji ENVI będę rzecznikiem wprowadzania skutecznej opieki zdrowotnej

03.07.2019, 14:50 Aktualizuj: 25.09.2019, 14:08
© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP

W Komisji Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) będę rzecznikiem postępowego wprowadzania skutecznej opieki zdrowotnej – zapowiedziała europosłanka Joanna Kopcińska (EKR/PiS). Jej celem jest m.in. wyeliminowanie zagrożeń dla zdrowia publicznego w państwach UE.

Kopcińska zaznaczyła w rozmowie z PAP, że to właśnie w zakres prac Komisji ENVI wchodzi polityka zdrowia, którą chciałaby się szczególnie zająć w tej kadencji.

Komisja ta – wyjaśniła europosłanka – obecnie się zawiązuje. „Na początku lipca br. będą miały miejsce spotkania mające na celu konstytuowanie składu Komisji, wyboru jej przewodniczego i wiceprzewodniczących oraz osób kontaktowych i koordynatorów” – dodała.

„Jako polityk, lekarz z wykształcenia, chcę zająć się próbą zharmonizowania tych prac w obrębie unijnej polityki zdrowia, które mogą przyczynić się do poprawy jakości zdrowia oraz usprawnienia funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej” – podkreśliła Kopcińska.

Jak zapowiedziała, w Komisji ENVI będzie „rzecznikiem postępowego wprowadzania nowoczesnej i skutecznej opieki zdrowotnej”. Zapewniła, że będzie się starać o wyeliminowanie zagrożeń dla zdrowia publicznego dotyczących nie tylko Polski, lecz także pozostałych państw członkowskich UE.

„Będę się starała przyczynić do wydłużenia życia naszych obywateli w zdrowiu i poprawienia jakości życia w chorobie oraz ograniczeniu powikłań poprzez wielopoziomową, skuteczną i nowoczesną edukację oraz profilaktykę” – podkreśliła Kopcińska.

Jak zastrzegła, na tę chwilę nie jest znana szczegółowa agenda unijnych prac dotyczących polityki zdrowia UE na najbliższe pięć lat. Jej zdaniem jednak zakres prac nowo wybranej Komisji Europejskiej najprawdopodobniej będzie kontynuacją dotychczasowej polityki, a zwłaszcza Unijnego Programu Zdrowia na lata 2014-2020. Program ten – co podkreśliła – „wytyczył trajektorię polityki zdrowia publicznego w zjednoczonej Europie”.

„Z pewnością głównym celem będzie spełnienie oczekiwania społeczeństwa europejskiego dotyczącego poprawy jakości ochrony zdrowia i zapewnienia obywatelom Europy proporcjonalnie równego dostępu do fachowej opieki zdrowotnej” – wskazała europosłanka.

Kopcińska zauważyła, że polityka zdrowia publicznego w UE ma „dualny aspekt”. „Z jednej strony zdrowie publiczne stanowi dziedzinę kompetencji dzielonych między Unią Europejską a państwami członkowskim, gdyż to państwa członkowskie same definiują i zapewniają dostęp do usług zdrowotnych. Z drugiej strony UE próbuje uzupełnić narodowe polityki zdrowia publicznego państw członkowskich poprzez wyznaczanie sprecyzowanych celów strategicznych” – wyjaśniła.

Była rzecznik rządu Joanna Kopcińska w wyborach do PE startowała jako „dwójka” z Łodzi, gdzie uzyskała 130 358 głosów.

kic/agzi/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.