Poniedziałek, 14 Lipiec 2025

Komisje w Parlamencie Europejskim – podsumowanie quizu

16.02.2024, 12:36 Aktualizuj: 16.02.2024, 12:44
Fot. EPA
Fot. EPA

Ponad 90 proc. uczestników quizu o komisjach Parlamentu Europejskiego prawidłowo wskazało ilość członków każdej komisji. Jednak tylko 48 proc. z nich wie, że Komisja Specjalna ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej zakończyła swoją kadencję. Jak uczestnicy odpowiadali w pozostałych pytaniach?

Parlament Europejski jest jedną z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Prócz ogólnych obrad, europosłowie konsultują się też w specjalnie utworzonych komisjach. Ich debaty dotyczą między innymi spraw międzynarodowych, rynku wewnętrznego, budżetu czy praworządności. Niezależnie od tematu obrad, są ważnym elementem w strukturze Parlamentu. Wyniki przeprowadzonego quizu wskazują, że komisje w Parlamencie Europejskim są dobrze znane uczestnikom. Niektóre kwestie wzbudziły jednak wątpliwości.

Najwięcej prawidłowych odpowiedzi respondenci udzielili na pytanie, która komisja ma uprawnienia w zakresie europejskiej polityki kosmicznej. Blisko 92 proc. uczestników prawidłowo wskazało na Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Wysoki wynik uczestnicy uzyskali także w pytaniu o ilość europosłów w komisjach. 90 proc. z nich dobrze wskazało, że w skład każdej komisji w PE wchodzi od 25 do 81 członków.

Uczestnikom konkursu dobrze znane są również komisje szczegółowe. Blisko 82 proc. respondentów dobrze wskazało, że ich kadencja trwa 12 miesięcy i może zostać przedłużona.

Najwięcej trudności wzbudziło pytanie o to, kto kieruje procesem decyzyjnym w komisjach. Jedynie 42 proc. uczestników prawidłowo wskazało na posłów-sprawozdawców. Wątpliwości wzbudziło także pytanie o komisję, która zakończyła kadencję. W tym przypadku na Komisję Specjalną ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej wskazało blisko 48 proc. z nich.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi do wszystkich pytań w quizie „Komisje w Parlamencie Europejskim – sprawdź swoją wiedzę”:

1. W Parlamencie Europejskim jest:

  • 20 komisji

2. W skład każdej komisji w Parlamencie Europejskim wchodzi:

  • Od 25 do 81 członków

3. Która komisja ma uprawnienia do otwierania, monitorowania i finalizowania negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej?

  • Komisja Spraw Zagranicznych

4. Jakie uprawnienia mają komisje?

  • Obie powyższe odpowiedzi (monitorowanie wykorzystania budżetu UE, kontrola nad innymi instytucjami unijnymi)

5. Procesem decyzyjnym w komisjach kierują:

  • Posłowie-sprawozdawcy

6. Czy posiedzenia komisji są dostępne dla każdego?

  • Tak, wszyscy chętni mogą obejrzeć transmisje z posiedzenia komisji na stronie Parlamentu europejskiego

7. Wśród komisji, które zakończyły kadencję, jest:

  • Komisja Specjalna ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej

8. Do zadań Komisji Spraw Zagranicznych UE należy między innymi:

  • Nadzór nad wspólną polityką zagraniczną UE

9. W celu zbadania różnych kwestii, Parlament Europejski może powołać komisje szczegółowe. Ich kadencja trwa:

  • 12 miesięcy i może zostać przedłużona

10. Która komisja ma uprawnienia w zakresie europejskiej polityki kosmicznej?

  • Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii

Zgodnie z Regulaminem quizu trzy osoby, które osiągnęły najlepszy wynik w najlepszym czasie otrzymają od nas nagrody rzeczowe.

I miejsce - 10/10 poprawnych odpowiedzi, czas: 00:00:24

II miejsce - 10/10 poprawnych odpowiedzi, czas: 00:00:25

III miejsce - 10/10 poprawnych odpowiedzi, czas: 00:00:27

Zwycięzcom quizu została przekazana informacja o zdobytych nagrodach. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

mc/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.