Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego zaproponowała zwiększenie o 3 mld euro budżetu unijnego na 2020 rok. Europosłowie wsparli w szczególności działania na rzecz klimatu, zwiększając unijne projekty służące temu celowi o 2 mld euro.
Propozycje Komisji Europejskiej przewidywały na przyszły rok 168,3 mld euro w środkach na zobowiązania. Komisja budżetowa chce, by wzrosły one do 171,3 mld euro. Europosłowie domagają się w szczególności, by UE sprostała wyzwaniom klimatycznym, wzmocniła gospodarkę i wspierała młodych ludzi.
Komisja budżetowa "dorzuciła" w sumie 2 mld euro na programy i projekty służące walce ze zmianami klimatu, jak instrument „Łącząc Europę” (inwestycje w infrastrukturę transportową i energetyczną), badania związane z klimatem w programie „Horyzont 2020” oraz programy środowiskowe. Chodzi o dotrzymanie zobowiązania, by w obecnej perspektywie finansowej (2014–2020) 20 proc. unijnych inwestycji trafiło na działania związane ze zmianami klimatu.
Ponadto europosłowie proponują dodatkowe 363,3 mln euro na inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. W ten sposób do takich programów jak np. Erasmus Plus trafiłoby w przyszłym roku 480 mln euro. Komisja chce też zwiększenia środków kierowanych na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw oraz badań i innowacji.
Za kilka dni Komisja poda szczegółowe propozycje zmian w budżecie na 2020 rok. 14 października europosłowie przegłosują projekt rezolucji. Na posiedzeniu plenarnym 23 października projektem zajmie się cały PE. Następne trzy tygodnie będą przeznaczone na negocjacje z Radą UE. Przyszłoroczny budżet powinien być poddany pod ostateczne głosowanie Parlamentu i podpisany przez jego przewodniczącego pod koniec listopada.
Sprawozdawczyni Komisji budżetowej, Niemka Monika Hohlmeier (PPE) podkreśliła, że skierowanie dodatkowych dwóch mld euro na ochronę klimatu świadczy o tym, że Parlament Europejski umieścił klimat w centrum negocjacji budżetowych 2020. "Jesteśmy zaangażowani w realizację tego, co szefowie państw obiecali na konferencji klimatycznej w Nowym Jorku, czyli działania mające na celu łagodzenie globalnego ocieplenia i ochronę naszego środowiska poprzez wspieranie inwestycji w zielone technologie i przyjazne dla środowiska innowacje” - dodała.
Unijny budżet jest wyjątkowy. W przeciwieństwie do budżetów krajowych, które są w dużej mierze wykorzystywane do świadczenia usług publicznych i finansowania systemów zabezpieczenia społecznego, jest przede wszystkim budżetem inwestycyjnym. W przeciwieństwie do budżetów krajowych, budżet UE nie może wykazywać deficytu.
Według projektu Komisji Europejskiej budżet 2020 obejmuje kwotę 166,8 mld euro w zobowiązaniach i 153,1 mld euro w płatnościach, co oznacza w stosunku do tego roku wzrost zobowiązań o 0,6 proc., a płatności - o 3,3 proc.
woj/