Niedziela, 28 Kwiecień 2024

Kolejny krok ku poprawie bezpieczeństwa obywateli UE

07.02.2019, 12:59 Aktualizuj: 07.02.2019, 13:21
Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Unia Europejska chce skuteczniej przeciwdziałać terroryzmowi, przestępczości i nielegalnej migracji na terenie państw członkowskich. Negocjatorzy z ramienia Parlamentu Europejskiego i unijnych rządów wstępnie uzgodnili kompleks działań mających ułatwić pracę policji, straży granicznych, urzędników migracyjnych, pracowników konsulatów czy sądów.

Przesądzono, że powstanie europejski portal zbierający wszystkie dotychczas rozproszone dane z różnych systemów informacyjnych, takich jak Schengen, Eurodac czy VIS. Do tego portalu będą trafiać także dane z trzech nowo utworzonych systemów, obejmujących rejestry skazanych, informacje nt. przekraczania granicy przez obywateli państw trzecich oraz na temat podróży. Do wszystkich tych informacji będą mieli dostęp urzędnicy i funkcjonariusze odpowiedzialni za bezpieczeństwo.

By nie dopuszczać do preparowania oszukańczych tożsamości lub podszywania się pod inne osoby, dane biometryczne w postaci odcisków palców i obrazów twarzy będą ze sobą porównywane. Dodatkowo w celu bardziej wiarygodnej identyfikacji potencjalnie podejrzanych osób utworzone zostanie wspólne repozytorium zawierające dane biograficzne typu data urodzenia, czy numer paszportu. Detektory identyfikacyjne pozwolą wykryć, czy jedna osoba nie występuje pod wieloma tożsamościami w różnych bazach danych.

Europosłowie i przedstawiciele unijnych rządów zastrzegli przy tym, że przestrzegane muszą być prawa podstawowe obywateli, a dostęp do danych ściśle chroniony.   

Portugalski sprawozdawca z ramienia PE Nuno Melo (PPE) podkreślił, że przyjęte rozwiązania zapewnią skuteczną i szybką wymianę informacji między unijnymi systemami informacyjnymi. Zapewniony będzie systematyczny i skuteczny dostęp do danych, które odpowiednie organy muszą posiadać, aby realizować swoje zadania. "Podczas negocjacji osiągnęliśmy wspólny cel, polegający na uzyskaniu porozumienia w celu zwiększenia bezpieczeństwa obywateli. To bezpieczeństwo naszych obywateli jest i pozostanie priorytetem Unii Europejskiej w każdym dniu" - dodał.

Przed wejściem w życie porozumienie musi zostać formalnie zatwierdzone na posiedzeniu parlamentarnej komisji wolności obywatelskich, na sesji plenarnej PE oraz obradach Rady UE.

W strefie Schengen rocznie odbywanych jest ok. 1,25 mld podróży. 5 mld razy w skali roku wykorzystywany jest System Informacyjny Schengen (SIS), do którego maja dostęp urzędy i służby 30 europejskich krajów.

woj/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.