Ta kadencja była dla mnie bardzo pracowita. Wiele spraw ważnych dla Polski i dla Śląska udało się załatwić – mówi w swoim podsumowaniu mijającej kadencji PE eurodeputowany S&D Łukasz Kohut.
Obecna kadencja Parlamentu Europejskiego dobiega końca. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli. Dziś prezentujemy wypowiedź Łukasza Kohuta z S&D.
Europoseł S&D ocenił mijającą kadencję PE jako bardzo pracowitą i podkreślił swoją aktywność w czterech komisjach europarlamentu.
„Bardzo wiele rzeczy udało się przez te pięć lat przeprowadzić. Po pierwsze w komisji kultury i edukacji wymyśliłem to, że Katowice wspólnie z metropolią będą starały się Europejską Stolicę Kultury w 2029 roku i jesteśmy w finalnym etapie. Udało się także doprowadzić do końca program +Obywatele, równość, prawa i wartości+, czyli pieniądze bezpośrednio z Brukseli do stowarzyszeń, NGO-sów i fundacji. W komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) udało się przeprowadzić i dołączyć całą Unię Europejską do konwencji stambulskiej - czekaliśmy na to przez wiele lat” – powiedział Kohut.
Europoseł S&D zwrócił również uwagę na swój udział w pracach komisji śledczej Parlamentu Europejskiego do zbadania wykorzystania Pegasusa i podobnych programów szpiegujących (PEGA).
„Udało się napisać bardzo dobry raport, który - mam nadzieję - będzie wdrażała komisja śledcza w polskim Sejmie” – stwierdził Kohut i ocenił, że cyberinwigilacja za pomocą programu Pegasus stanowi obecnie jedno z największych wyzwań w przestrzeni publicznej.
„W komisji przemysłu (ITRE) udało się zmienić szkodliwe dla śląskich kopalń rozporządzenie metanowe. Udało się zmienić te ramy i limity dla polskich zakładów wydobywczych. Plus udało się rzeczywiście bardzo podnieść fundusze na fundusz sprawiedliwej transformacji. Ogromne miliardy na transformację energetyczną Górnego Śląska i całej Polski” – powiedział eurodeputowany.
Jako istotny element swojej aktywności w PE Kohut wskazał również pracę „nad śląską sprawą, nad śląską godką, nad uznaniem języka śląskiego za język regionalny i Ślązaków za mniejszość etniczną”.
Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta oraz Jacka Saryusza-Wolskiego.
Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach. W ciągu najbliższych miesięcy planujemy odbyć rozmowy ze wszystkimi reprezentantami polskich sił politycznych w Parlamencie Europejskim.
mam/