Parlament Europejski zatwierdził we wtorek nowe przepisy dotyczące transeuropejskiej infrastruktury energetycznej (TEN-E). Dostosowują obowiązujące rozporządzenie do unijnego Zielonego Ładu; obejmują projekty, które mogą otrzymać dofinansowanie ze środków UE.
Rozporządzenie zostało zatwierdzone przez PE 410 głosami, przy 146 wstrzymujących się.
Określa ono kryteria i metodologię wyboru projektów energetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), takich jak linie przesyłowe wysokiego napięcia, gazociągi, magazynowanie energii czy inteligentne sieci, które będą mogły korzystać z przyspieszonych procedur administracyjnych i kwalifikować się do otrzymania środków unijnych. Projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania są uważane za kluczowe dla realizacji celów UE, takich jak poprawa połączeń między rynkami krajowymi, większa konkurencyjność, bezpieczeństwo dostaw i promowanie odnawialnych źródeł energii.
Europosłowie poparli włączenie do finansowania projektów związanych z rozwojem infrastruktury wodorowej oraz wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla. By uzyskać unijne finansowanie projekty powinny również stymulować integrację rynku i zwiększać bezpieczeństwo dostaw energii.
Celem jest pomoc krajom UE w odejściu od stałych paliw kopalnych, takich jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf i łupki bitumiczne. Europosłowie zapewnili finansowanie projektów, które zmieniają przeznaczenie istniejącej infrastruktury gazu ziemnego na transport lub magazynowanie wodoru w okresie przejściowym. Projekty tego rodzaju będą kwalifikowały się do otrzymania pomocy finansowej UE do 31 grudnia 2027 roku.
Nowe projekty oparte na gazie ziemnym nie będą już kwalifikować się do finansowania unijnego. Rezolucja zezwala na tymczasowe odstępstwo wobec Cypru i Malty, które będą mogły zrealizować po jednym projekcie gazowym.
Rozporządzenie będzie musiało zostać formalnie przyjęte przez Radę UE przed opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym; wówczas wejdzie w życie.
woj/