Niedziela, 19 Maj 2024

Kieleckie szpitale podłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej

18.01.2023, 11:26 Aktualizuj: 18.01.2023, 11:31
Fot.Wikimedia
Fot.Wikimedia

Program REACT-EU, będący odpowiedzią Unii Europejskiej na społeczne i gospodarcze skutki pandemii, wspomoże kieleckie ciepłownictwo. Ruszający właśnie projekt zakłada likwidację nieefektywnej i generującej duże zanieczyszczenia kotłowni węglowej, obsługującej największy kompleks szpitalny w Kielcach – Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Zespolony. Po likwidacji kotłowni węglowej oba szpitale podłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej Elektrociepłowni Kielce.

Głównym beneficjentem i liderem projektu jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii - informuje marszałek województwa Andrzej Bętkowski. "Natomiast inwestycja dedykowana jest także sąsiadującej jednostce ochrony zdrowia, Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu. Budżet przedsięwzięcia to ponad 33 mln zł, a dofinansowanie unijne z programu przejściowego wyniesie ponad 18,5 mln zł. Nowe źródła ciepła dla obu szpitali będą nowoczesne, pozwolą na oszczędności finansowe i ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych w centrum miasta" - dodaje.

W ramach projektu przewiduje się dodatkowo wybudowanie trzech lokalnych kotłowni gazowych. Dwie wykorzystane będą do koniecznego zabezpieczenia w ciepło technologiczne i ciepłą wodę użytkową i będą stanowiły uzupełniające źródło ciepła. Trzecia z kotłowni będzie służyła do wytwarzania pary.

Według dyrektora ŚCO prof. Stanisława Góździa dzięki wieloletnim staraniom udało się doprowadzić do końca 30-letni okres funkcjonowania przyszpitalnej kotłowni, która jest już wyeksploatowana i nie spełnia norm obecnie zakładanych dla źródeł grzewczych. Z pewnością dla nas będzie oszczędniej i bezpieczniej, a dla mieszkańców Kielc pod wieloma względami zdrowiej – zapewnia profesor.

Realizacja projektu zakłada również budowę przyłączy energetycznych, budowę i modernizację wymiennikowni oraz modernizację instalacji wewnętrznych w szpitalach. W sezonie grzewczym ciepło na cele ogrzewania obiektów będzie dostarczane z sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach. Poza sezonem, w okresie przejściowym, źródłem ciepła na cele c.o. i wentylacji będą kotły gazowe.

Inwestycja ma zostać zakończona do 30 grudnia 2023 roku. 

wdz/ woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.