O zmiany w przepisach oraz wzmocnienie roli Europolu, Eurojustu i Frontexu mające na celu skuteczniejsze zwalczanie przemytu ludzi na terytorium UE zaapelowała w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Szefowa Komisji Europejskiej zwróciła uwagę, że „każdego dnia konflikty, zmiany klimatyczne i niestabilność popychają ludzi do szukania schronienia” poza krajem pochodzenia, na czym korzystają przemytnicy ludzi czerpiący zyski z wysyłania ich do Europy.
„Sposób działania tych przemytników stale się zmienia. Jednak nasze ustawodawstwo ma ponad dwadzieścia lat i wymaga pilnej aktualizacji. Potrzebujemy zatem nowego prawodawstwa i nowej struktury zarządzania. Potrzebujemy silniejszego egzekwowania prawa, ścigania i bardziej widocznej roli naszych agencji – Europolu, Eurojustu i Frontexu. Musimy także współpracować z naszymi partnerami, aby uporać się z globalną plagą handlu ludźmi” – powiedziała von der Leyen.
Przewodniczące KE zapowiedziała, że w tym celu jej Komisja zorganizuje międzynarodową konferencję na temat zwalczania przemytu ludzi.
„Nadszedł czas, aby położyć kres temu bezdusznemu i przestępczemu biznesowi” – powiedziała.
Ursula von der Leyen podkreśliła, iż „zawsze była przekonana, że migracją należy zarządzać”.
„Kiedy objęliśmy urząd, wydawało się, że nie widać możliwego kompromisu. Ale dzięki Paktowi o Migracji i Azylu osiągamy nową równowagę. Między ochroną granic a ochroną ludzi. Między suwerennością a solidarnością. Między bezpieczeństwem a człowieczeństwem. Wysłuchaliśmy wszystkich państw członkowskich i skupiliśmy się na wszystkich trasach. I przełożyliśmy ducha Paktu na praktyczne rozwiązania” – stwierdziła von der Leyen.
Szefowa KE wezwała do jak najszybszego uchwalenia paktu migracyjnego.
„Nasza praca nad migracją opiera się na przekonaniu, że jedność jest w naszym zasięgu. Porozumienie w sprawie paktu migracyjnego nigdy nie było tak blisko. Parlament Europejski i Rada UE mają historyczną szansę, aby przełamać tę kwestię. Pokażmy, że Europa potrafi skutecznie i ze współczuciem zarządzać migracją. Zróbmy to!” – zaapelowała.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że dzięki ścisłej współpracy krajów członkowskich z europejskimi agencjami takimi jak Europol, Eurojust i Frontex udało się ograniczyć napływ nielegalnych migrantów na teren UE. W tym kontekście zwróciła szczególną uwagę na rolę Bułgarii i Rumunii.
„Udowodnili, że są częścią naszej strefy Schengen. Zatem wprowadźmy ich do niej w końcu – bez dalszej zwłoki” – zaapelowała von der Leyen.
Ze Strasbourga Marcin Mastalerz
mam/