Sobota, 22 Czerwiec 2024

Jarubas: Zielona transformacja jest ważnym dorobkiem tej kadencji PE (wideo)

03.06.2024, 12:00 Aktualizuj: 03.06.2024, 12:10

Transformacja energetyczna, działania na rzecz klimatu i generalnie cały trend zielonej transformacji są zdaniem europosła EPL Adama Jarubasa ważnym dorobkiem kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego.

Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.

„Kadencja 2019-2024 obfitowała w wiele wyzwań. Z jednej strony te dotyczące klimatu, transformacji energetycznej, klimatycznej, a jako członek komisji środowiska brałem udział w przygotowywaniu wielu regulacji dotyczących tej transformacji” – powiedział Jarubas. „Jako reprezentant grupy EPL odpowiadałem za jeden z ważnych składników tego pakietu, czyli wprowadzenie opłaty granicznej węglowej (…). Zielony kierunek transformacji jest pewnym dorobkiem Unii Europejskiej. Cieszę się, że mogłem w nim również wziąć udział” - dodał.

Kolejnym ważnym obszarem działań PE w tej kadencji była zdaniem Jarubasa transformacja cyfrowa.

„Unia chce ograniczać pozycję tak zwanych strażników dostępu, czyli dużych graczy big techów, którzy nadużywają monopolistycznej pozycji na rynku (…) i doprowadziła do tego, że pozycja MŚP w relacji z big techami została wzmocniona. Wprowadziliśmy wiele udogodnień - tak zwaną interoperacyjność, czyli z perspektywy nas odbiorców, klientów, przedsiębiorców będzie możliwość łatwiejszego przenoszenia danych pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. I przede wszystkim zwiększamy konkurencyjność po to, żeby te usługi były tańsze” – powiedział Jarubas.

Trzecim ważnym obszarem, na który zwrócił uwagę europoseł EPL, było zdrowie.

„Unia Europejska po doświadczeniu pandemii postanowiła zacieśnić współpracę pomiędzy państwami członkowskimi. Więcej Unii w zdrowiu, to więcej zdrowia w Unii” – stwierdził Jarubas. „Razem można zrobić więcej, więc razem kupowaliśmy szczepionki, przez to ich cena dla nas, użytkowników dla systemu refundacyjnych państw członkowskich była była niższa. Dzisiaj wiemy, że można z powodzeniem, bez zmiany traktatów, zacieśniać współpracę w obszarze zdrowia. (…) Tworzący się dzisiaj pakiet farmaceutyczny ma doprowadzić do tego, że Unia Europejska ma być bardziej samowystarczalna, autonomiczna, jeśli chodzi o produkcję substancji czynnych do produkcji leków. Bo pandemia pokazała, że w dużej mierze pozwoliliśmy sobie w ostatnich latach na uzależnienie od Chin i od Indii” – dodał.

Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz, Ryszarda Czarneckiego, Marka Belki, Witolda Waszczykowskiego, Marka Balta, Grzegorza Tobiszowskiego, Beaty Kempy, Róży Thun, Bogusława Liberadzkiego, Kosmy Złotowskiego, Leszka Millera, Elżbiety Rafalskiej, Tomasza Frankowskiego, Patryka Jakiego, Janusza Lewandowskiego, Bogdana Rzońcy, Elżbiety Łukacijewskiej, Adama Bielana i Jerzego Buzka. Opinie ostatnich kilkorga eurodeputowanych, którzy wzięli udział w naszym projekcie, będą prezentowane w następnych dniach.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.