Sobota, 11 Styczeń 2025

Jarubas: Komisja Europejska zyskuje bardzo ważne kompetencje wobec gigantów internetowych

16.12.2021, 11:54 Aktualizuj: 16.12.2021, 12:54

Parlament Europejski zgodził się na rozpoczęcie negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie zasad funkcjonowania platform internetowych w Unii Europejskiej. Chodzi o ukrócenie nieuczciwych praktyk handlowych ze strony cyfrowych gigantów. Komisja Europejska zyskuje bardzo ważne kompetencje – podkreśla europoseł Adam Jarubas (EPL).

Wniosek w sprawie rozporządzenia, znanego jako akt o rynkach cyfrowych, przewiduje umieszczenie na czarnej liście niektórych praktyk, jakie stosują platformy internetowe pełniące funkcję tzw. strażników dostępu. Rozporządzenie nadaje Komisji Europejskiej uprawnienia, dzięki którym będzie mogła prowadzić badania rynku i nakładać kary za nieprzestrzeganie przepisów.

Według Jarubasa, to bardzo ważna regulacja, która ma doprowadzić do ustanowienia lepszych warunków konkurencji na rynku cyfrowym.

„Komisja Europejska zyskuje bardzo ważne kompetencje, ponieważ może prowadzić nawet przeszukania, może wglądać do algorytmów tych firm, w przypadku kiedy będą one uporczywie nadużywać swojej pozycji konkurencyjnej, może nawet nałożyć na tych gigantów internetowych kary w wysokości od 4 do 20 proc. rocznego obrotu; może nakazać również strukturalne podziały tych firm na mniejsze podmioty” – zaznaczył europoseł.

Jak wyjaśnił, chodzi o ukrócenie dominacji gigantów internetowych. „Takim sposobem czy pomysłem, jednym z ponad 20 nakazów i zakazów, które będą dotyczyły tych bigtechów, jest wprowadzenie interoperacyjności, żebyśmy mogli łączyć zasoby, które mamy na komunikatorze, przerzucić np. z komunikatora Signal na WhatsApp, czy inne. Tym samym pozycja tych internetowych gigantów, która wynika z liczby użytkowników na ich platformach, będzie osłabiona” – dodał Jarubas.

Zatwierdzony tekst rozporządzenia będzie mandatem PE do negocjacji z rządami państw członkowskich. Negocjacje mają się rozpocząć w pierwszym semestrze 2022 roku, kiedy to Radzie UE przewodniczyć będzie Francja.

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.