Przyznanie obywatelom UE większej roli w kształtowaniu polityki unijnej, zwiększenie odporności Unii na kryzysy, zarówno gospodarcze, jak i zdrowotne - to cele serii debat i dyskusji w ramach Konferencji o Przyszłości Europy. Wspólną deklarację w sprawie Konferencji o Przyszłości Europy podpisali w środę przewodniczący PE David Sassoli, premier Portugalii Antonio Costa i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
We wspólnej deklaracji określono zakres, strukturę, cele i zasady Konferencji. Przygotowuje ona wydarzenia kierowane przez obywateli, które mają być organizowane wspólnie ze społeczeństwem obywatelskim i zainteresowanymi stronami na wszystkich szczeblach, parlamentami krajowymi i regionalnymi, Komitetem Regionów, Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, partnerami społecznymi i środowiskiem akademickim. Ich udział w tym procesie ma mieć zasadnicze znaczenie dla zapewnienia jak najszerszego zasięgu i zaangażowania - zapewniono w komunikacie PE.
Podczas konferencji wykorzystane zostaną różne fora, w tym format cyfrowy, a w miarę możliwości również format fizyczny, z poszanowaniem zasad związanych z COVID-19. Interaktywna wielojęzyczna platforma cyfrowa umożliwi obywatelom i zainteresowanym stronom zgłaszanie pomysłów online oraz pomoże im uczestniczyć w wydarzeniach lub je organizować.
Platforma i wszystkie wydarzenia organizowane pod auspicjami konferencji mają opierać się na zasadach inkluzywności, otwartości i przejrzystości, z poszanowaniem prywatności i unijnych przepisów o ochronie danych. Europejskie panele obywatelskie organizowane na szczeblu europejskim mają być transmitowane, a wszystkie zgłoszenia online powinny być podawane do wiadomości publicznej.
Według przewodniczącego PE w ten sposób rozpoczyna się nowa era dla Unii Europejskiej i dla wszystkich obywateli Europy. "Konferencja w sprawie przyszłości Europy będzie niepowtarzalną okazją dla wszystkich obywateli Unii i naszego społeczeństwa obywatelskiego do kształtowania przyszłości Europy; będzie wspólnym projektem na rzecz funkcjonującej demokracji europejskiej. Apelujemy, aby każdy zabrał głos, by przyczynić się do budowy przyszłości Europy, do budowy +Twojej Europy+" - podkreślił Sassoli.
Przewodnicząca KE zaprosiła wszystkich Europejczyków do zabrania głosu, "aby powiedzieć, w jakiej Europie chcą żyć, jaką Europę chcą kształtować i łączyć siły, aby pomóc nam w jej budowaniu". Według niej oczekiwania obywateli są jasne - chcą zabrać głos na temat przyszłości Europy w sprawach, które mają wpływ na ich życie. "Nasza obietnica jest równie jasna - wysłuchamy ich, a następnie będziemy działać" - dodała von der Leyen.
Konferencja podlega trzem instytucjom – reprezentowanym przez ich przewodniczących – odgrywającym wiodącą rolę w tym przedsięwzięciu i pełniącym funkcję wspólnego przewodnictwa. Wkrótce powołany zostanie zarząd, reprezentujący w równym stopniu trzy instytucje, a parlamenty narodowe będą miały status obserwatora. Zarząd będzie nadzorować prace konferencji i przygotowywać posiedzenia plenarne konferencji, w tym wkład obywateli i działania następcze.
woj/