Czwartek, 21 Listopad 2024

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym w UE? Eurostat opublikował dane

24.10.2024, 12:53 Aktualizuj: 31.10.2024, 13:04
Fot. EPA
Fot. EPA

W ubiegłym roku wskaźnik trudności mieszkaniowych w Unii Europejskiej wyniósł 4,9 proc. wśród osób od 16 roku życia – wynika z danych Eurostatu. Najmniej trudności mieli m.in. obywatele Polski.

Europejski Urząd Statystyczny Eurostat opublikował dane dotyczące trudności mieszkaniowych w Unii Europejskiej. Według danych zawartych w analizie w ubiegłym roku 4,9 proc. osób w UE od 16 roku życia doświadczyło trudności mieszkaniowych, które zdefiniowano jako sytuację, w której dana osoba nie posiada stabilnego miejsca zamieszkania, co zmusza ją do szukania tymczasowego zakwaterowania, z wyłączeniem tymczasowych przesiedleń spowodowanych nieprzewidzianymi wydarzeniami. 

„Bardziej dotknięte były osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – 8,5 proc. doświadczyło w przeszłości trudności mieszkaniowych, w porównaniu z 3,9 proc. wśród osób niezagrożonych” – napisano w analizie.

Trudności mieszkaniowe częstsze wśród mężczyzn zagrożonych ubóstwem

W 2023 r. 4,9 proc. osób w wieku 16 lat lub starszych w UE zgłosiło, że w swoim życiu doświadczyło trudności mieszkaniowych, przy czym różnica między mężczyznami (4,9 proc.) a kobietami (4,8 proc.) jest niewielka. Jak podał Eurostat, najwyższe wskaźniki trudności mieszkaniowych zaobserwowano na Cyprze (11,2 proc.), w Finlandii (10,8 proc.) i w Danii (9,4 proc.), z kolei najniższe wskaźniki odnotowano na Węgrzech i w Polsce (po 0,8 proc.), we Włoszech (1,2 proc.) i na Słowacji (1,3 proc.).

Największe różnice były widoczne wśród osób zagrożonych ubóstwem. W tej grupie mężczyźni (9,0 proc.) byli bardziej dotknięci trudnościami mieszkaniowymi niż kobiety (8,1 proc.).

„Większość państw członkowskich odnotowała wyższe wskaźniki trudności mieszkaniowych wśród mężczyzn zagrożonych ubóstwem w porównaniu z kobietami. Największe różnice zaobserwowano w Szwecji (7,8 p.p.), Holandii (5,4 p.p.) i Austrii (3,4 p.p.). Z kolei kobiety były bardziej dotknięte w Irlandii (5,0 p.p.) i Estonii (1,2 p.p.)” – podał Eurostat.

Wśród osób niezagrożonych ubóstwem różnice między kobietami a mężczyznami w zakresie trudności mieszkaniowych zaobserwowano w poszczególnych krajach członkowskich. Największe różnice wystąpiły w Niderlandach (2,2 p.p.), gdzie kobiety częściej zgłaszały trudności mieszkaniowe. Łotwa (1,1 p.p.) i Słowenia (1,0 p.p.) również wykazały różnice, w przypadku których kobiety zgłaszały wyższe wskaźniki. Z kolei w Estonii i Finlandii (po 1,3 p.p.) a także w Austrii (0,9 p.p.) i Francji (0,6 p.p.) to mężczyźni byli bardziej narażeni na trudności mieszkaniowe niż kobiety.

Rodzina i praca mają wpływ na sytuację mieszkaniową

W 2023 r. 30 proc. osób w UE w wieku 16 lat lub starszych zgłosiło, że doświadczyło w swoim życiu trudności mieszkaniowych wynikających z relacji rodzinnych. 

Silny wpływ miały też względy zawodowe. Według analiz problemy ze znalezieniem własnego mieszkania wynikały ze względów finansowych (25,9 proc. osób z tej grupy), utraty lub niemożności znalezienia pracy (7,3 proc. osób z tej grupy) i zakończenia umowy najmu (5,2 proc. osób z tej grupy). 

Na sytuację mieszkaniową wpływ miało też znalezienie pracy. W ubiegłym roku 26,5 proc. osób w UE w wieku 16 lat lub starszych zgłosiło, że przezwyciężyło trudności mieszkaniowe dzięki znalezieniu pracy. 

Trudności także z wynajmem

Zdecydowanie więcej trudności obywatele Unii Europejskiej mieli z wynajmem mieszkania. Według danych Eurostatu w ubiegłym roku 13 proc. osób powyżej16 roku życia zgłosiło trudności ze znalezieniem mieszkania na wynajem. Najwięcej trudności w tym zakresie mieli obywatele Grecji (26,1 proc.), Francji (24,1 proc.) i Hiszpanii (17,2 proc.), podczas gdy najmniej trudności doświadczyli mieszkańcy Rumunii (0,3 proc.), Słowacji (1,1 proc.) i Belgii (4,3 proc.).

Według danych Eurostatu w większości krajów unijnych odnotowano więcej trudności z wynajmem wśród gospodarstw domowych z dziećmi pozostającymi na utrzymaniu w porównaniu z tymi, które ich nie mają.

„Największe rozbieżności zaobserwowano we Francji (15,2 p.p.) i na Cyprze (12,1 p.p.). Natomiast minimalne różnice zaobserwowano na Słowacji (0,1 p.p.) i w Grecji (0,4 p.p.). Warto zauważyć, że gospodarstwa domowe bez dzieci na utrzymaniu zgłaszały większe trudności z wynajmem niż gospodarstwa domowe z dziećmi na Litwie (7,3 p.p.), w Bułgarii (5,4 p.p.), Słowenii (3,7 p.p.), Chorwacji (0,6 p.p.) i Rumunii (0,4 p.p.)” – poinformował Eurostat.

Podobnie jak w przypadku trudności z kupnem własnego mieszkania odsetek osób mających problem z wynajęciem nieruchomości zmniejszał się wraz z wiekiem. Najwyższe wskaźniki odnotowano u osób młodszych w wieku od 16 do 29 lat (14,8 proc.) oraz wśród osób w wieku od 30 do 54 lat (14,7 proc.), podczas gdy wskaźniki te spadły do 12,8 proc. w przypadku osób w wieku od 55 do 64 lat i dalej do 6,7 proc. dla osób w wieku 65 lat lub starszych.

Wśród osób zagrożonych ubóstwem najwyższe wskaźniki odnotowano wśród osób wieku od 30 do 54 lat – wskaźnik ten wyniósł 27,7 proc. Wysokie wskaźniki odnotowano też wśród osób od 55 do 64 lat (24 proc.) i wśród  osób młodych od 16 do 29 lat (22,1 proc.). Najmniej problemów odnotowano wśród osób powyżej 65 lat (12,9 proc.).

mc/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.