Poniedziałek, 29 Listopad 2021

Jadwiga Wiśniewska: Transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa

13.09.2021, 13:18 Aktualizuj: 20.09.2021, 15:58

Transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa, musi uwzględniać zróżnicowane miksy energetyczne państw członkowskich – ocenia europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PiS/EKR).

Europejski Zielony Ład to pakiet działań, które mają przekształcić Unię Europejską w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Jeden z głównych celów to osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto. 

„Transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa, musi uwzględniać zróżnicowane miksy energetyczne państw członkowskich. Dlatego w poprzedniej kadencji zabiegaliśmy o to, żeby powstał fundusz sprawiedliwej transformacji, który by wyrównywał właśnie te koszty” – przypomniała Jadwiga Wiśniewska w rozmowie z EuroPAP NEws. 

Według niej sukcesem jest to, że utrzymano neutralność klimatyczną na poziomie Unii Europejskiej, a nie na poziomie państw członkowskich. 

„Dla Polski osiągniecie neutralności klimatycznej w 2050 roku byłoby absolutnie zbyt kosztowne i bardzo trudne do udźwignięcia dla obywateli” - wskazała. „Wszyscy widzimy, jak dziś rosną prawa do emisji - można powiedzieć, że one kosmicznie szybują w górę - więc musimy patrzeć na politykę klimatyczną również przez zachowanie zdrowego rozsądku” - dodała. 

„Zdaję sobie sprawę, że ta polityka klimatyczna jest dla nas bardzo wymagająca, bardzo restrykcyjna, ale jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i polityka klimatyczna, ten nowy zielony ład jest głównym filarem obecnej polityki Unii” – skomentowała europosłanka, zaznaczając, że sama pochodzi z województwa śląskiego.

W jej ocenie transformacja klimatyczna może być dla Górnego Śląska szansą na transformację cyfrową.

„Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, mam nadzieję, że polski rząd dobrze wykorzysta środki unijne, na to, żeby ta zielona transformacja przeszła jak najłagodniej” – powiedziała.

Ponad 75 proc. emitowanych w UE gazów cieplarnianych pochodzi z produkcji i wykorzystania energii. Dlatego też Europejski Zielony Ład zakłada zwrot przemysłu energetycznego ku energii odnawialnej. Wymaga to odejścia od węgla oraz redukcji emisyjności gazu i zwiększenia pomocy na badania nad technologiami wykorzystującymi gaz o niskiej emisyjności.

Aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, unijna redukcja emisji gazów cieplarnianych do roku 2030 ma wynieść 55 proc. w stosunku do poziomu z roku 1990. Tym celom podporządkowane zostaną wszystkie polityki UE, strategie sektorowe i narzędzia ich realizacji. 

aba/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.