Czwartek, 18 Kwiecień 2024

Henrike Hahn: sektor energochłonny też może być zielony

21.09.2021, 09:55 Aktualizuj: 21.09.2021, 10:01
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP

Są już przykłady skutecznego wykorzystywania nowych technologii w przemyśle energochłonnym, co pokazuje, że sektor ten może przejść na zieloną energię – podkreślała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach niemiecka europosłanka Henrike Hahn.

Przedstawicielka Grupy Zielonych była gościem panelu „Europejski Zielony Ład”, podczas którego eksperci zastanawiali się, jakie szanse i wyzwania niesie ze sobą unijne prawo klimatyczne.

„Szczególnie sektory energochłonne muszą szybko przystosować wykorzystywane technologie, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną” – wskazała eurodeputowana. 

Jak mówiła, ważnym elementem jest tu wodór, ale sukces tej strategii zależy także od szybkiego zwiększenia możliwości wykorzystywania paliw odnawialnych.

„Mamy już przykłady skutecznego wykorzystywania nowych technologii w sektorze energochłonnym, a więc widzimy, że on także może stać się elementem tych zmian i może sprzyjać przejściu na zieloną energię” - powiedziała.  

Henrike Hahn zaznaczyła przy tym, że niezwykle istotne są tu kwestie finansowe. „Trzeba znaleźć odpowiednie finansowanie, tak aby sprostać pojawiającym się wyzwaniom związanym z przejściem na gospodarką nieskowęglową” – mówiła.

Przypomniała, że ma temu służyć m.in. Fundusz Modernizacji. „43,1 proc. funduszy do roku 2030 będzie przeznaczonych na tego rodzaju nowoczesne projekty” - wyliczała. „Fundusze unijne są ważne, ale nie będą wystarczające. Swój wkład będą musieli wnieść prywatni inwestorzy. Oni muszą mieć dostęp do odpowiednich informacji, które pozwolą im inwestować w zrównoważony rozwój. Musimy też pamiętać o tym, że mamy przeszkody administracyjne, które musimy eliminować, a więc krajowe rządy powinny wprowadzić odpowiednie procedury” – zaznaczyła niemiecka polityk.

Zauważyła też, że myśląc o zeroemisyjności, Unia Europejska nie powinna tracić z oczu spraw gospodarczych.

„Na drodze do neutralności klimatycznej musimy się upewnić, że nasza gospodarka jest konkurencyjna. Że unikamy wycieku węgla, że unikamy przenoszenia się firm poza Unię Europejską, do miejsc, w których przepisy nie są tak rygorystyczne” – powiedziała.

Według niej UE wypracowała odpowiednie mechanizmy finansowania, które mogą zapobiec temu zjawisku, ale potrzebne są też działania dyplomatyczne, żeby „partnerzy w wymianie handlowej respektowali te same zasady”.

Europejski Zielony Ład to pakiet działań, które mają przekształcić Unię Europejską w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Jeden z głównych celów to osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto.

aba/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.