Polacy przebywający w USA, Kanadzie, Brazylii, Argentynie, czy na Kubie w wyborach do Parlamentu Europejskiego będą głosować już w sobotę 25 maja. Wynika to z przepisu Kodeksu wyborczego który stanowi, że jeżeli w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich oraz za granicą głosowanie miałoby być zakończone dzień później niż w kraju, głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym.
Jak wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza, prawo wybierania w obwodzie utworzonym za granicą ma osoba, która najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie została pozbawiona praw publicznych ani ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu, posiada ważny polski paszport lub ważny dowód osobisty (w tych państwach, w których jest on wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy). W przypadku obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim niezbędny jest ważny paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość.
Głosować w obwodach utworzonych za granicą można tylko osobiście.
Minister Spraw Zagranicznych utworzył 201 obwodów głosowania za granicą. Mieszczą się głównie w ambasadach RP, konsulatach, polskich instytutach, ale także np. w salach parafialnych w miejscach większych skupisk Polaków w Wielkiej Brytanii.
Za granica nie ma stałych rejestrów wyborców, dlatego osoby zamierzające wziąć udział w wyborach zobowiązane są zgłosić się do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula. Można to zrobić ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca również do korzystania z elektronicznego systemu rejestracji e-wybory. Zgłoszenia należy dokonać do 23 maja.
Wyborca za granicą musi głosować w obwodzie, w którym został wpisany do spisu wyborców. Głosowanie w innym obwodzie, w tym także w miejscu stałego zamieszkania, będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu od konsula zaświadczenia o prawie do głosowania.
Także osoby, które przed wyborami wyjeżdżają z Polski za granicę, powinny pobrać w swoim urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia można zgłosić pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej do urzędu gminy najpóźniej 24 maja. Należy pamiętać, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania, bo kolejne nie zostanie wydane; nie będzie można także zagłosować w miejscu stałego zamieszkania.
woj/