Poniedziałek, 22 Lipiec 2024

Gliwickie PKM zamówiło 17 autobusów hybrydowych z unijną dotacją

13.03.2023, 10:42 Aktualizuj: 13.03.2023, 10:43
Fot. PKM Gliwice
Fot. PKM Gliwice

17 autobusów o napędzie hybrydowym zamówiło samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach, przy unijnej dotacji 18,5 mln zł. Przegubowe autobusy Solarisa o długości 18 metrów powinny wyjechać na ulice śląskich miast pod koniec roku.

Zgodnie z przyznaną w lutym ub. roku dotacją gliwickie PKM do zakupu 17 autobusów hybrydowych (o pierwotnej wartości unijnego projektu 29,76 mln zł) dostało 18,5 mln zł dofinansowania z dodatkowych środków w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20.

Ostatecznie, przy tej samej wysokości dofinansowania (18,5 mln zł), projekt spółki w działania: 11.4 Transport miejski, priorytetu: XI: React-EU POIiŚ na lata 2014-20, zamknął się wartością niemal 40 mln zł.

W trwającym od początku tego roku postępowaniu przetargowym wpłynęła jedna oferta. Przy budżecie zamawiającego 35,7 mln zł brutto spółka Solaris Bus and Coach zaproponowała na początku lutego cenę 39,2 mln zł brutto. W ostatnich dniach oferta ta została zaakceptowana.

Jak uściślił w informacji o wyborze oferty gliwicki samorząd, autobusy będą wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, ładowarki USB, system informacji pasażerskiej i wi-fi. Napęd wozów ma być oparty o rozwiązanie mild hybrid, stanowiące rozwinięcie technologii rekuperacyjnej, wykorzystującej energię wytwarzaną w procesie hamowania.

„W trosce o ekologię i komfort pasażerów systematycznie odświeżamy tabor. Autobusy, które kupujemy, zapewniają pasażerom dobre warunki podróży, są też przyjazne środowisku” – powiedział, cytowany w informacji miasta, prezes gliwickiego PKM Henryk Szary.

Od początku działalności w 1997 r. gliwickie PKM kupiło 269 autobusów za 278 mln zł, z czego 217 nowych za 268 mln zł, a 52 używane za ok. 10 mln zł brutto. Obecnie w barwach gliwickiego PKM-u po ulicach miast regionu jeżdżą - na zamówienie Zarządu Transportu Metropolitalnego, będącego jednostką Górnośląskiej Metropolii - 192 autobusy.

Autobusy hybrydowe dominują wśród ostatnich zakupów największych samorządowych przewoźników w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. PKM Gliwice odebrało 15 takich 18-metrowych, przegubowych wozów firmy firma MAN Truck & Bus pod koniec 2021 r., kupionych z własnych środków.

W marcu ub. roku sosnowieckie PKM zamówiło w Solarisie 16 nowych autobusów o napędzie hybrydowym z ładowaniem typu plug-in za 33,9 mln zł, przy unijnej dotacji w programie regionalnym 29,6 mln zł. W sierpniu ub. roku katowickie PKM zamówiło 22 hybrydowe autobusy marki volvo za ok. 50 mln zł, przy ok. 20 mln zł dofinansowania z tego samego źródła.

W tej samej ścieżce dodatkowego finansowania z POIiŚ, co PKM Gliwice na obecny zakup, PKM Katowice otrzymało również 6,5 mln zł dotacji do zakupu 8 sztuk 12-metrowych autobusów zasilanych gazem CNG, o szacunkowej wartości 10,4 mln zł.

Gliwickie PKM jest jednym z czterech największych samorządowych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – obok podobnych spółek z Katowic, Sosnowca oraz Tychów. Udziałowcami spółki są miasta: Gliwice, Zabrze i Knurów oraz gminy Gierałtowice i Zbrosławice.

Kolejnym udziałowcem stała się w 2020 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. GZM objęła udziały w PKM gliwickim, a także tyskim, sosnowieckim i katowickim - aby mogły one dzięki temu dostawać zlecenia w formule in-house, czyli z pominięciem przetargów. Do GZM w całości należy Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu.

mtb/ pad/ mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.