Sobota, 2 Marzec 2024

Francja/ Sondaż: skrajna prawica na wyraźnym prowadzeniu przed eurowyborami

12.02.2024, 10:00 Aktualizuj: 12.02.2024, 12:31

Skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) wyraźnie prowadzi w sondażach we Francji przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego (PE) – wynika z badania Ifop-Fiducial przeprowadzonego dla dziennika „Le Figaro”.

Partia Jordana Bardelli, który przejął formalne kierownictwo w RN po Marine Le Pen w 2022 roku, może liczyć na 28-29 proc. głosów. To o 10 punktów proc. więcej niż poparcie dla Odrodzenia (Renaissance), ugrupowania prezydenta Emmanuela Macrona, a także ok. 20 proc. więcej od Partii Socjalistycznej.

Szczególnie wysokie poparcie RN ma w gminach wiejskich, gdzie sięga ono 36 proc., co jest dwukrotnie wyższym wynikiem niż w przypadku Odrodzenia.

„Bardella prowadzi kampanię od sześciu miesięcy, mówiąc wyłącznie o kwestiach krajowych” – ocenił w wywiadzie dla „Le Figaro” rzecznik Odrodzenia Loic Signor.

Jak komentuje dziennik ani protesty rolników, ani powołanie nowego rządu pod kierownictwem Gabriela Attala nie spowodowało zmian w sondażach przed wyborami do PE.

Badanie dla "Le Figaro" zostało przeprowadzone metodą CAWI w dniach 7-8 lutego na reprezentatywnej próbie 1356 Francuzów. (PAP)

mrf/ ap/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.