Sobota, 16 Październik 2021

Fotyga o sytuacji na granicy z Białorusią: to bardzo poważny akt agresji

06.10.2021, 07:54 Aktualizuj: 06.10.2021, 08:00
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP

Mamy do czynienia z bardzo poważnym aktem agresji - tak sytuację na granicy Polski z Białorusią określiła we wtorek na konferencji prasowej w Strasburgu eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

"Mamy do czynienia (...) z kryzysem, który na wschodniej granicy UE tworzy Łukaszenka poprzez wypychanie uchodźców czy osób, które przywozi na Białoruś różnymi środkami. Uznajemy to za element wojny hybrydowej. (...) Mamy do czynienia z bardzo poważnym aktem agresji" - powiedziała była szefowa polskiej dyplomacji, dodając, że dostrzega w całej sprawie inspirację Kremla.

"Sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ 90 proc. lądowego handlu z Chinami i z Rosją ze strony państw członkowskich UE odbywa się przez terytorium Białorusi. Ta sytuacja jest testem lojalności Unii. Polska wymaga solidarności" - oznajmiła Fotyga.

Przypomniała też, że ponad rok po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi wciąż trwają represje wobec obywateli, a w więzieniu przebywają m.in. działacze mniejszości polskiej Andżelika Borys i Andrzej Poczobut.

asc/ akl/ kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.