Europosłowie chcą rozszerzyć i zaktualizować ustawodawstwo dotyczące roamingu, „aby było dostosowane do kolejnego dziesięciolecia”.
W czerwcu 2017 r. zniesiono opłaty roamingowe w UE. Od tej pory europejscy abonenci telefonii komórkowej mogli wykonywać połączenia, wysyłać wiadomości i korzystać z danych we wszystkich krajach UE, a także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie bez dodatkowych opłat.
Aktualne przepisy wygasają w przyszłym roku i UE chce wykorzystać tę okazję, aby poprawić jakość usług dla klientów. Wprowadzenie na rynek takich technologii jak 5G i większa liczba użytkowników wykorzystujących jeszcze więcej danych, oznacza, że trzeba zmienić stare zasady. Poza tym pandemia COVID-19 pokazała jak bardzo jesteśmy zależni od technologii komunikacji.
Parlament Europejski chce przedłużyć przepisy dotyczące roamingu o kolejne 10 lat, a nawet posunąć się dalej. Nowe regulacje mają zapewnić lepsze usługi dla klientów, kładąc kres praktykom takim jak zmniejszanie prędkości przesyłu danych w roamingu. Firmy telekomunikacyjne będą musiały lepiej informować użytkowników o kosztach za dodatkowe usługi w przypadku wyjazdu za granicę. Celem jest też lepsza harmonizacja telefonów alarmowych, w tym darmowa usługa lokalizacji w całej UE.
kic/