Poniedziałek, 23 Grudzień 2024

Europosłowie domagają się wiążących celów w zakresie ochrony bioróżnorodności

01.06.2021, 07:46 Aktualizuj: 01.06.2021, 07:55
© European Union 2016 - Source : EP
© European Union 2016 - Source : EP

Komisja ds. środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI) przyjęła w piątek stanowisko w sprawie „Strategii różnorodności biologicznej UE do 2030 r.: Przywracanie natury do naszego życia”. Zdaniem eurodeputowanych konieczna jest ustawa, która ustanowi ramy zarządzania różnorodnością biologiczną do 2050 r.  

W przyjętym sprawozdaniu europosłowie zwrócili uwagę, że UE nie osiągnęła celów różnorodności biologicznej na rok 2020. Ich zdaniem potrzebna jest nowa strategia, która zajmie się odpowiednio wszystkimi pięcioma głównymi czynnikami zmian w naturze: zmianami w korzystaniu z lądu i morza; bezpośrednią eksploatacją organizmów; zmianami klimatu; zanieczyszczeniami i inwazyjnymi gatunkami obcymi. 

Komentując przyjęcie sprawozdania przez komisję ENVI hiszpański eurodeputowany César Luena (S&D) podkreślił, „że jest zadowolony, że udało się poprzeć wszystkie główne cele wniosku komisji i poprzeć utworzenie unijnego planu odbudowy przyrody w celu odtworzenia co najmniej 30% lądu i morza w UE”. 

Luena zwrócił też uwagę, że szerokie poparcie europosłów uzyskała inicjatywa opracowania ustawy mającej na celu ochronę i zrównoważone użytkowanie gleby oraz plan wspólnego rozwiązywania problemów związanych z klimatem i różnorodnością biologiczną.

Według posłów do PE, do realizacji działań na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w Europie potrzeba zmobilizować ok. 20 mld euro rocznie.

W przyjętym dokumencie eurodeputowani wezwali również do zawarcia „Porozumienia Paryskiego” w sprawie różnorodności biologicznej na konferencji ONZ, która odbędzie się w październiku 2021 r., i która wyznaczy kierunek globalnej różnorodności biologicznej do 2030 r. i później.

30% obszarów lądowych i morskich UE, które należy chronić

Europosłowie przypomnieli, że pomimo iż UE ma największą na świecie sieć obszarów chronionych, to nadal potrzebny jest plan odbudowy przyrody. Dlatego powtórzyli apel, aby co najmniej 30% lądu i morza w UE było chronione do 2030 r., a co najmniej jedna trzecia tych obszarów, w tym wszystkie pozostałe lasy pierwotne i starodrzewowe w UE, powinny podlegać ścisłej ochronie i zasadniczo nienaruszone. Z kolei cele krajowe powinny uwzględniać różnice w wielkości geograficznej i udziale obszarów naturalnych.

Ochrona zwierząt i zagrożonych gatunków

Według europosłów „właściwy stan ochrony” powinien zostać osiągnięty dla wszystkich chronionych gatunków i siedlisk, a co najmniej 30% tych, które obecnie go nie mają, powinno stać się korzystne lub wykazywać silną pozytywną tendencję w tym kierunku.

Wezwali również UE do podjęcia wysiłków na rzecz zakończenia handlu zagrożonymi gatunkami.

Bioróżnorodność na obszarach miejskich

Europosłowie poparli też ustanowienie Europejskiej Platformy Zieleni Miejskiej i wiążące cele w zakresie różnorodności biologicznej w miastach, takie jak minimalny udział zielonych dachów na nowych budynkach i zakaz stosowania chemicznych pestycydów.

Pszczoły i inne zapylacze

Eurodeputowani sprzeciwili się ponownej autoryzacji glifosatu po 31 grudnia 2022 r. i ponowili apel o pilną rewizję unijnej inicjatywy na rzecz zapylaczy, tak aby obejmowała ambitne ogólnounijne ramy monitorowania owadów zapylających z jasnymi celami i wskaźnikami, które mają powstrzymać upadek zapylaczy, które mają kluczowe znaczenie dla środowiska i bezpieczeństwa żywnościowego.

Głosowanie nad tą rezolucją zaplanowano na posiedzeniu plenarnym, które odbędzie się w dniach 7-10 czerwca.

mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.