Poniedziałek, 23 Grudzień 2024

Europosłowie chcą zmian w przepisach dotyczących transportu żywych zwierząt

08.12.2021, 13:05 Aktualizuj: 08.12.2021, 13:11
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP

Unijne przepisy dotyczące transportu zwierząt są przestarzałe, mylące i słabo egzekwowane – ocenili europosłowie komisji śledczej ds. ochrony transportowanych zwierząt (ANIT). Ich zdaniem UE musi zintensyfikować wysiłki na rzecz poszanowania dobrostanu zwierząt podczas transportu.

Dochodzenie europarlamentu w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu, które przeprowadziła powołana w czerwcu 2020 r. komisja ANIT, zakończyło się w czwartek, 2 grudnia. Celem prac komisji było zbadanie domniemanych naruszeń przepisów UE w tym zakresie. 

Z informacji zebranych od obywateli i organizacji pozarządowych wynika, że naruszania dobrostanu zwierząt podczas transportu obejmowały najczęściej brak miejsca, zaopatrzenia w wodę lub żywność, przewożenie zwierząt nienadających się do transportu, używanie nieodpowiednich pojazdów, transport w ekstremalnych temperaturach i wydłużony czas podróży.

Zalecenia

Na podstawie ustaleń eurodeputowani komisji ANIT zatwierdzili zestaw proponowanych zaleceń, które obejmują m.in. wezwanie Komisji i krajów UE do wzmożenia wysiłków na rzecz poszanowania dobrostanu zwierząt podczas transportu oraz aktualizacji przepisów UE.

Rumuński europoseł sprawozdawca Daniel Buda (PPE) podkreślił, że odpowiedni dobrostan zwierząt podczas transportu leży we wspólnym interesie rolników, konsumentów i całego łańcucha dostaw.  „Transport żywych zwierząt to ważna gałąź gospodarki UE i ważna dla przetrwania finansowego naszych rolników. Transport żywych zwierząt zarówno w Unii Europejskiej, jak i w krajach trzecich musi być kontynuowany, oczywiście z poszanowaniem przepisów i poprawą standardów dobrostanu” – zaznaczył Buda.

„Chcemy, aby ta komisja naprawdę przyczyniła się do ochrony dobrostanu zwierząt podczas transportu żywych zwierząt. Jest to ambicja zbudowana na poszanowaniu różnych realiów geograficznych w UE, dla naszych społeczności wiejskich i ciągłych różnic w rozwoju infrastruktury na kontynencie” – dodała portugalska eurodeputowana Isabel Carvalhais (S&D). 

Kamery CCTV, odpowiednia temperatura i zakaz przewożenia bardzo młodych zwierząt

Europosłowie chcą, aby kamery CCTV w pojazdach transportowych, zwłaszcza podczas załadunku i rozładunku, chroniły operatorów, którzy przestrzegają przepisów. Zaapelowali również do władz krajowych o zatwierdzenie planów podróży zwierząt tylko wtedy, gdy przewidywana temperatura wynosi od 5ºC do 30ºC. Nowe przepisy powinny wprowadzić w pojazdach urządzenia rejestrujące temperaturę, wilgotność i stężenie amoniaku.

Eurodeputowani wezwali też KE do ustanowienia limitów czasu podróży obejmujących wszystkie gatunki i grupy wiekowe zwierząt oraz zakazu transportu bardzo młodych zwierząt w wieku poniżej 35 dni. Wskazano przy tym, aby unikać transportu zwierząt nieodstawionych od mleka matki w wieku powyżej 35 dni i zezwalać na ich transport tylko w przypadku, gdy podróż trwa krócej niż dwie godziny.

Europosłowie opowiedzieli się także za przejściem na bardziej wydajny i etyczny system, który faworyzuje transport nasienia lub embrionów nad transportem stad hodowlanych oraz tusz i mięsa nad zwierzętami przewożonymi na ubój. W tym celu wezwali Komisję do pilnego przedstawienia, nie później niż do 2023 r., planu działania wspierającego zmiany w tym zakresie, w tym wniosku w sprawie specjalnego funduszu, który zminimalizuje społeczno-gospodarcze skutki wprowadzanych zmian. 

Zdaniem eurodeputowanych nie istnieje skuteczny system kontroli transportu zwierząt do krajów spoza UE. Dlatego zażądali od państw członkowskich kontroli wszystkich przesyłek do krajów spoza UE, ze szczególnym uwzględnieniem dostępu zwierząt do paszy i wody, funkcjonowania urządzeń do picia oraz przestrzeni i wysokości dla zwierząt. Eksport żywych zwierząt powinien być zatwierdzony tylko wtedy, gdy jest zgodny z europejskimi normami dobrostanu zwierząt.

Głosowanie nad projektem zaleceń odbędzie się podczas sesji plenarnej w Strasburgu w styczniu 2022 roku.


mp/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.