Wtorek, 26 Listopad 2024

Europoseł Złotowski: PE musi zacząć przestrzegać kompetencji UE, które są w traktatach

17.01.2022, 10:05 Aktualizuj: 17.01.2022, 13:28
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP

Parlament Europejski powinien zlikwidować swą siedzibę w Strasburgu, która generuje niepotrzebne koszty i na stałe przenieść się do Brukseli. Musi przestać wykraczać poza kompetencje UE, które są zapisane w traktatach europejskich - powiedział w rozmowie z PAP kandydat na szefa PE Kosma Złotowski (EKR).

W tym tygodniu w europarlamencie odbędą się wybory szefa tej instytucji. Złotowski jest jedynym polskim kandydatem.

Jak podkreśla europoseł, obecne funkcjonowanie PE pozostawia wiele do życzenia, a głównym zarzutem jest „ciągłe wykraczanie w pracach poza kompetencje UE, które są zapisane w traktatach europejskich”.

„Jeśli PE zwraca na przykład uwagę Polsce czy innym krajom UE na zasady praworządności, to dobrze by było, żeby sam nie był z nimi na bakier. Głównym prawem określającym działalność europarlamentu są traktaty europejskie i nie można wykraczać poza kompetencje, które są w nich zapisane. W PE tymczasem odbywają się debaty np. na temat przerywania ciąży i na początku każdej z nich komisarz ds. równości Helena Dalli informuje, że choć to nie jest kompetencja UE, to taką debatę warto przeprowadzić. Potem przyjmowana jest rezolucja. Parlament Europejski nie powinien zajmować się sprawami, w zakresie których nie ma żadnych kompetencji. Lekceważenie zapisów traktatów wprowadza obywateli w błąd, a w konsekwencji podważa wiarygodność UE. I to trzeba zmienić” – powiedział Złotowski.

Dodał, że jeśli zostanie wybrany na szefa PE, to będzie chciał „zlikwidować kordon sanitarny nałożony na niektóre grupy w PE”.

„PE w ten sposób ignoruje nie tylko europosłów, ale też wyborców tych europosłów. To są miliony Europejczyków. Przykładowo, w PE obowiązuje system d’Hondta i z tego parytetu grupa EKR powinna mieć przewodniczących w dwóch komisjach. Tak tymczasem nie jest. Moja frakcja nie ma też wiceprzewodniczącego PE. Kordon sanitarny jest absolutnie niedemokratyczną praktyką i to trzeba zmienić. Kordonem sanitarnym są objęte parte prawicowe, nie są natomiast żadne lewicowe. Tymczasem w PE są ludzie, którzy publicznie informują, że są spadkobiercami Marksa, Engelsa, Stalina i Trockiego” - wskazał.

Jego zdaniem europarlament powinien być „miejscem otwartej, demokratycznej debaty, w którym większość zdobywa się dzięki sile i szczerości argumentów, a nie politycznym targom prowadzonym w sekrecie”.

„Polityka w PE opiera się dziś na zakulisowych rozmowach, manipulacjach, kilku kluczowych figurach w tej izbie. To trzeba zmienić. Uważam, że wszyscy posłowie — niezależnie od wielkości ugrupowania, reprezentowanego państwa członkowskiego, wieku i płci — muszą być traktowani równo i sprawiedliwie” – wskazał Złotowski.

W jego opinii należy ograniczyć przesadnie duży wpływ, jaki mają dziś liderzy grup i „niewybieralni przedstawiciele urzędniczej elity”.

„Dlatego, jeśli zostanę wybrany na to stanowisko, będę dążył do zreformowania wewnętrznych procedur decyzyjnych, by były bardziej przejrzyste i demokratyczne. Wszyscy posłowie do Parlamentu Europejskiego mają mandat demokratyczny i należy umożliwić posłom niezrzeszonym wybranie ze swojego grona obserwatora, który będzie mógł uczestniczyć w spotkaniach prezydium i zabierać na nich głos” - wskazał.

Złotowski jest przeciwny temu, aby PE miał inicjatywę ustawodawczą. „Gdyby miał, to stałby się w UE +nadparlamentem+. Moim zdaniem powinien współpracować ze wszystkim parlamentami narodowymi, pamiętając, że jest ciałem, które ma łączyć 27 krajów, a które jednak różnią się od siebie. Tymczasem w PE w Brukseli i Strasburgu zamiast łączenia odbywa się dzielnie UE” – wskazał.

Europoseł EKR zwraca też uwagę na to, że PE generuje zbyt wysokie koszty. „To kwestia comiesięcznych wyjazdów do Strasburga i związanych z tym niepotrzebnych kosztów. Jednak tak jest zapisane w traktatach i Francja nie chce zrezygnować z prestiżu. Trzeba jednak dążyć do tego, aby zlikwidować siedzibę w Strasburgu. Pandemia Covid-19 odsunęła na dalszy plan działania na rzecz jednej siedziby parlamentu, ale gdy tylko +cyrk+ z podróżami rozpocznie się na nowo, musimy wrócić do pomysłu likwidacji siedziby w Strasburgu” – powiedział Złotowski.

luo/ ap/ kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.