Sobota, 20 Kwiecień 2024

Europoseł Złotowski: gdyby słuchano naszych ostrzeżeń Putin nigdy nie mógłby użyć gazu jako broni przeciwko Europie

01.05.2022, 05:55 Aktualizuj: 03.05.2022, 08:53
© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP

Gdyby słuchano naszych ostrzeżeń Putin nigdy nie mógłby użyć gazu jako broni przeciwko Europie, bo nie istniałby Nord Stream, który pozwala wyłączyć tranzyt gazociągiem jamalskim - mówi PAP europoseł Kosma Złotowski (PiS).

Złotowski powiedział w rozmowie z PAP, że decyzja Gazpromu nie robi na koalicji rządzącej w Polsce żadnego wrażenia, bo polscy odbiorcy praktycznie jej nie odczują.

"Mamy zabezpieczone dostawy z innych kierunków oraz pełne magazyny, a za kilka miesięcy będziemy przesyłać do Polski gaz z Norwegii, także z naszych złóż, dzięki Baltic Pipe. Rosjanie tak naprawdę sami nałożyli na siebie sankcje. To, że "zakręcili kurek" w efekcie odmowy płacenia przez Polskę rublami za dostawy pozwala dodatkowo oskarżyć ich o łamanie zapisów umowy" - powiedział.

"Gdyby słuchano naszych ostrzeżeń Putin nigdy nie mógłby użyć gazu jako broni przeciwko Europie, bo nie istniałby Nord Stream, który pozwala wyłączyć tranzyt gazociągiem jamalskim. A to właśnie uzależnienie od gazu z Rosji wiąże ręce Niemiec, Holandii czy Austrii w sprawie stanowczych sankcji i uniemożliwiło podjęcie zdecydowanych decyzji o wysłaniu broni dla Ukrainy na początku wojny. Zachód tak naprawdę nie bał się wojny jądrowej, ale właśnie odcięcia od rosyjskich surowców, które pozornie tańsze, kosztują olbrzymie pieniądze wydawane na nasze bezpieczeństwo. Teraz nawet najwięksi sceptycy nie mogą mieć w tej sprawie wątpliwości" - podsumował.

Gazprom w środę wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.

W środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu to bezpośredni atak na Polskę, która wczoraj pokazała, czym jest realne uderzenie w rosyjskich oligarchów. Zapewnił, że Polska była na ten krok przygotowana.

luo/ jar/ kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.