Wtorek, 28 Września 2021

Europoseł Olbrycht o KPO: wydaje się, że KE oczekuje zamrożenia Izby Dyscyplinarnej i wycofania wniosku z TK

09.09.2021, 13:30 Aktualizuj: 13.09.2021, 06:19
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP

Wydaje się, że Komisja Europejska oczekuje od Polski zamrożenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz wycofania wniosku z Trybunału Konstytucyjnego dot. prymatu prawa europejskiego - przekonywał w czwartek podczas konferencji prasowej nt. opóźnienia w akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy przez KE europoseł PO Jan Olbrycht.

"Wygląda na to, że w tej chwili dla Komisji dwa tematy są kluczowe. Po pierwsze, niezależność sądów (...) oraz pierwszeństwo prawa europejskiego nad prawem krajowym. To, czy inne wymogi nie są spełnione - nie wiem. Nie mamy żadnych informacji w tym zakresie. Co do tych dwóch, to możemy powiedzieć z całą pewnością, że to są elementy, które dla Komisji są ważne i Komisja daje przez różne komunikaty (...) do zrozumienia, że jest gotowa do rozmów z rządem polskim" - powiedział Olbrycht, członek Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Zdaniem polityka, KE na poziomie konkretnych działań, oczekuje od Polski zamrożenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz wycofania wniosku z Trybunału Konstytucyjnego dot. prymatu prawa europejskiego. Jan Olbrycht zastrzegł, że jest to jego interpretacja komunikatów płynących z Komisji, a nie jej oficjalne stanowisko.

asc/ jar/ kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.