W dniach 8 i 9 października od 3 do 4 tys. młodych ludzi zbierze się w Strasburgu, aby rozmawiać na temat przyszłości Europy. Wydarzenia Europejskiego Spotkania Młodzieży można także śledzić online.
Europejskie Spotkanie Młodzieży (European Youth Event, EYE) to wydarzenie organizowane przez Parlament Europejski od 2014 roku. Ma być dla młodych ludzi okazją do spotkania i dyskusji z europejskimi decydentami oraz przedstawienia innowacyjnych pomysłów. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Przyszłość należy do nas”.
Główne wydarzenia zostały zaplanowane na piątek, 8 października i sobotę 9 października w budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i wiosce EYE. Ma w nich wziąć udział od 3 do 4 tys. osób. Przebieg wydarzenia będzie można także śledzić online na platformie EYE 2021.
Wiodącym tematem dyskusji będzie środowisko i walka ze zmianą klimatu, jako że w listopadzie 2021 roku zbiera się szczyt klimatyczny COP26. Z komisarzami, posłami do Parlamentu i ekspertami będzie można omówić także kwestie związane z demokracją cyfrową, walką z dyskryminacją czy przyszłością rynku pracy po COVID-19.
W programie EYE ważne miejsce zajmują też sprawy zagraniczne, prawa człowieka i wartości. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się ze Swiatłaną Cichanouską, białoruską opozycjonistką demokratyczną i współlaureatką Nagrody Sacharowa 2020, oraz z Ołehem Sencowem, ukraińskim filmowcem i laureatem Nagrody Sacharowa 2018.
Sesja inauguracyjna będzie mieć miejsce w sali obrad Parlamentu Europejskiego w piątek o godz. 10.00. Główne wnioski z dwudniowych dyskusji zostaną przedstawione podczas ceremonii zamknięcia, w sobotę o godz. 17.00.
EYE2021 jest zwieńczeniem procesu konsultacji Parlamentu Europejskiego z młodzieżą na temat Konferencji w sprawie przyszłości Europy. We współpracy z ogólnoeuropejskimi organizacjami młodzieżowymi od maja 2021 roku na platformie youthideas.eu zbierane są pomysły młodych ludzi na temat przyszłości Europy. Uczestnicy będą je zgłębiać podczas warsztatów w trakcie spotkania. Propozycje zostaną przegłosowane podczas EYE2021 i następnie zebrane w formie sprawozdania. Sprawozdanie to zostanie przedstawione uczestnikom Konferencji i włączone do debaty politycznej w jej trakcie.
W EYE mogą wziąć udział osoby w wieku od 16 do 30 lat, które uczą się w szkole, studiują lub pracują, bez względu na to, czy są członkami organizacji młodzieżowych.
Program wydarzeń można znaleźć na specjalnej platformie. Są tam uwzględnione wydarzenia online i na miejscu.
aba/