Pierwszym etapem rekrutacji na stanowiska w instytucjach unijnych jest test wielokrotnego wyboru. Jakich pytań się spodziewać?
Przed podjęciem pracy w Brukseli, Strasburgu czy innych miastach, w których działają unijne instytucje, trzeba przejść najczęściej kilkuetapową rekrutację. Oferowanych jest kilka kategorii umów: umowy o pracę na czas nieokreślony, umowy dla pracowników kontraktowych, umowy na czas określony oraz staże. W przypadku każdego rodzaju umowy przewidziana została określona procedura naboru.
Nabór pracowników UE zatrudnianych na czas nieokreślony prowadzony jest w drodze konkursów otwartych, które są publikowane na stronie Europejskiego Urzędu Doboru Kadr (EPSO). Nazwiska kandydatów, którzy zdadzą konkurs (test komputerowy i egzamin praktyczny), trafią na listę rezerwową, z której instytucje stopniowo wybierają kandydatów na wolne stanowiska w miarę ich pojawiania się. Celem konkursu nie jest zatem obsadzenie konkretnego stanowiska, lecz stworzenie puli kandydatów, z której w miarę potrzeb rekrutuje się nowych urzędników.
Podobnie personel kontraktowy wybierany jest z bazy danych prowadzonej przez EPSO. Osoby zainteresowane pracą na rzecz UE zakładają tam swoje konta, a instytucje, w których powstanie wolny etat przeglądają je pod kątem swoich potrzeb. Wybrani tak kandydaci zostają zaproszeni do przystąpienia do pierwszego etapu rekrutacji, którym jest komputerowy test wielokrotnego wyboru.
Test ten składa się z czterech części: rozumowania werbalnego, numerycznego i abstrakcyjnego oraz części kompetencyjnej, której pytania zależą od profilu kandydata.
W teście rozumowania werbalnego występują pytania z czterema odpowiedziami do wyboru, z których tylko jedna jest poprawna. Pytania przygotowane są w oparciu o krótki tekst, z którego należy wyłowić odpowiednie informacje. Ten test ma ocenić zdolność kandydata do logicznego myślenia i rozumienia informacji pisemnych.
Z kolei test rozumowania numerycznego EPSO ma na celu ocenę umiejętności logicznego myślenia i rozumienia informacji liczbowych. Każde pytanie ma pięć odpowiedzi do wyboru, z których należy wybrać jedną poprawną. Kandydat otrzymuje dane i wykresy, które musi dokładnie przeanalizować i za pomocą prostych działań matematycznych wyprowadzić prawidłowy wynik.
Test rozumowania abstrakcyjnego EPSO ocenia zdolność logicznego myślenia i rozumienia relacji między pojęciami, które nie zawierają elementów językowych, przestrzennych ani liczbowych. Opiera się na pytaniach w formie obrazu/ów z pięcioma opcjami, z których należy wybrać najlepszą. Każde pytanie testu zawiera serię pięciu diagramów i pięć propozycji. Zadanie polega na wybraniu diagramu, który w logiczny sposób uzupełni serię.
Procedura rekrutacji może obejmować także testy kompetencyjne. W przypadku stanowisk związanych z finansami pytania dotyczą procedur finansowych, zarządzania rachunkowością, analiz i porad (audytów i kontroli), a także teorii ekonomicznych i narzędzi do monitorowania i analizy trendów, rozwoju i danych ekonomicznych i finansowych.
W przypadku aplikowania na stanowiska z zakresu zarządzania projektami lub programami pytania będą sprawdzać m.in. planowanie, monitorowanie, ewaluację czy komunikację.
Osoby myślące o pracy sekretarzy czy asystentów powinny się liczyć z zadaniami dotyczącymi szeregu zadań sekretarskich/asystenckich, takich jak organizowanie spotkań, przygotowywanie misji, wypełnianie dokumentów i poczty, sortowanie poczty, prowadzenie dzienników spotkań itp. Sprawdzana jest również podstawowa znajomość oprogramowania MS Office.
Natomiast zainteresowani pracą o profilu związanym z komunikacją będą musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące praktycznych aspektów pracy, takich jak między innymi briefingi, arkusze informacyjne, komunikacja online, media społecznościowe czy wdrożenie strategii komunikacyjnych.
Wszelkie niezbędne informacje na temat pracy w instytucjach UE, aktualne ogłoszenia, przykładowe testy można znaleźć na stronie internetowej EPSO: https://epso.europa.eu
aba/