Poniedziałek, 6 Maj 2024

Dwa projekty z Polski wśród laureatów tegorocznej Europejskiej Nagrody Obywatelskiej

23.10.2023, 09:06 Aktualizuj: 23.10.2023, 09:13
Fot. Parlament Europejski
Fot. Parlament Europejski

W piątek, 20 października, w warszawskim centrum multimedialnym „Europa Experience - Spotkania z Europą” miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia Europejskiej Nagrody Obywatelskiej jej tegorocznym polskim Laureatom.

Medale z rąk posła do Parlamentu Europejskiego, Andrzeja Halickego, odebrali przedstawiciele Fundacji Rak’n Roll, twórcy projektu „Dzień na U” oraz Gabriela Jelonek, reżyserka spektaklu ambisonicznego „Współczesny Kopciuszek”.

Parlament Europejski przyznaje Europejską Nagrodą Obywatelską w uznaniu wkładu we współpracę europejską i promowanie wspólnych wartości. Nagroda, która ma znaczenie symboliczne, ma także stanowić wyraz uznania dla pracy tych, którzy poprzez swoją codzienną działalność propagują wartości europejskie.

Poseł Halicki przypomniał że nagroda przyznawana jest projektom, które w sposób szczególny przysługują się budowie społeczeństwa obywatelskiego, przede wszystkim w wymiarze europejskim, oraz zwrócił uwagę, że wymiar zdrowotny w coraz większym stopniu stanowi o indywidualnym i zbiorowym bezpieczeństwie Europejczyków. 

Dlatego zdaniem posła nie powinno dziwić, że tegoroczna Europejska Nagroda Obywatelska trafia do projektu takiego jak „Dzień na U” poświęconego profilaktyce nowotworowej. 

„Zdrowie i walka z rakiem staną się priorytetem w UE również dzięki Wam” - stwierdził Halicki zwracając się wprost do Laureatów. Europoseł przypomniał, że Parlament Europejski zabezpieczył 5 mld euro na profilaktykę i walkę z rakiem oraz że zamierza powołać stałą komisję do spraw zdrowia. 

Jacek i Olga Maciejewscy, odbierający Nagrodę dla projektu „Dzień na U” wyrazili oczekiwanie, aby profilaktyka była traktowana na równi z innymi dziedzinami medycyny. Podkreślali, jak ważne jest propagowanie profilaktyki również w ujęciu pielęgnacyjnym, a nie tylko medycznym, przede wszystkim ze względu na strach ludzi przed chorobą. 

„W profilaktyce nie szukamy choroby, chcemy potwierdzić zdrowie” - podkreślali.

Witold Naturski, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, zwracał natomiast uwagę, że „Europejska Nagroda Obywatelska powstała dla zwykłych ludzi, którzy mają chęć i potrafią skutecznie realizować się również poza swoimi zwykłymi, codziennymi obowiązkami”. Taką osobą jest Gabriela Jelonek, twórczyni widowisk ambisonicznych, w tym nagrodzonego słuchowiska terapeutycznego „Współczesny Kopciuszek”. 

„Europejska Nagroda Obywatelska jest po to, żeby w sposób symboliczny docenić takie postawy” - podsumował Naturski.

Gabriela Jelonek podkreślała wagę dźwięku dla wszystkich ludzi, nie tylko tych niedowidzących i niewidomych. Jednak to dla tych ostatnich - zauważyła twórczyni - dźwięk jest sposobem kontaktu ze światem, pozwala orientować się w przestrzeni. „Rozumiemy to, kiedy zabrany jest nam obraz” - zaznaczyła. Autorka nagrodzonego słuchowiska podziękowała wszystkim partnerom projektu, m.in. Poznańskiemu Centrum Superkomputerowo-Sieciowemu oraz Studenckiemu Radio Meteor.

mp/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.