Piątek, 22 Listopad 2024

Deputowani omawiają wyniki szczytu UE: praworządność, COVID-19, zagrożenia hybrydowe

24.11.2021, 18:38 Aktualizuj: 24.11.2021, 18:43
Fot. European Union, 2021
Fot. European Union, 2021

Podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim przywódcy polityczni domagali się bardziej intensywnych działań przeciwko krajom łamiącym praworządność i wyrażali solidarność z Polską, Łotwą i Litwą.

Debata poświęcona była ocenie wyników posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 21-22 października, które odbyło się z udziałem z przewodniczącego Charlesa Michela i Ursuli von der Leyen.

Przywódcy większości grup politycznych stwierdzili, że nie robi się wystarczająco wiele, by zająć się atakami na praworządność. Manfred Weber (EPL, Niemcy) uznał za rozczarowujący fakt, iż nie były kontynuowane procedury art. 7. Iratxe García Pérez (S&D,Hiszpania) i Stéphane Séjourné (Renew Europe, Francja) nalegali, aby odrzucić wobec tych krajów plany naprawy związane z COVID-19.

Beata Szydło (EKR) oświadczyła z kolei, że podnoszenie kwestii praworządności w czasie kryzysu COVID-19, hybrydowego ataku na wschodnie granice UE i wzrostu cen energii to „akt politycznej złej woli”.

Mówiąc o pandemii COVID-19 inni posłowie do PE, w tym Ska Keller (Zieloni/EFA, Niemcy) podkreślali potrzebę szerszego rozpowszechniania szczepień, również poza UE. Wskazywano także potrzebę większej solidarności i lepszej koordynacji między państwami członkowskimi. Marco Zanni (ID, Włochy) ocenił, że gwałtowne protesty, które mają miejsce w różnych miastach UE, pokazują, że instytucje unijne muszą robić więcej.

Dyskutując o Białorusi niektórzy przywódcy podkreślali, że UE nie może iść na kompromis z białoruskim dyktatorem-prezydentem. Większość mówców wezwała do solidarności z Polską, Łotwą i Litwą oraz apelowała o pomoc dla migrantów, nie zgadzając się przy tym, w jaki sposób ta pomoc powinna być udzielana. Kilku posłów do PE wezwało do nowej polityki migracyjnej, aby nie pozwolić „złemu autokracie na instrumentalizację uchodźców”.

Podczas debaty przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen poinformowała, że Komisja proponuje umieszczenie na czarnej liście przewoźników zajmujących się przemytem lub handlem ludźmi do granic UE z Białorusią. Powiedziała również, że nawet kraje stojące w obliczu hybrydowego ataku muszą zareagować, przestrzegając praworządności i praw podstawowych.

Październikowy szczyt dotyczył m.in. reakcji UE na kryzys COVID-19, w szczególności postępów we wdrażaniu strategii szczepień, wzrostu cen energii i sposobów łagodzenia ich wpływu na przedsiębiorstwa i konsumentów w UE oraz sytuacji rządów prawa. Europejscy przywódcy wymienili również poglądy na temat migracji, stosunków zewnętrznych i transformacji cyfrowej.

jjk

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.