W 2023 r. 25,7 proc. młodych Europejczyków od 15 do 29 lat podejmowało pracę zarobkową w trakcie nauki w szkole lub na studiach – wynika z danych Eurostatu. Pracę zarobkową w czasie nauki najczęściej podejmują mieszkańcy Niderlandów, najrzadziej mieszkańcy Rumunii.
Kto pracuje najczęściej, a kto najrzadziej?
Według danych Eurostatu, pracę zarobkową w czasie szkoły lub studiów najczęściej podejmują mieszkańcy Holandii (74,5 proc. osób uczących się w wieku 15-29 lat), Danii (52,6 proc.) i Austrii (46,2 proc.).
Najrzadziej pracę zarobkową w okresie nauki podejmują natomiast mieszkańcy Rumunii (2,3 proc.), Słowacji (5,8 proc.) i Węgier (6,1 proc.). Polska w zestawieniu znalazła się na 18. miejscu – w naszym kraju pracę zarobkową w czasie nauki podejmuje ok. 14 proc. osób.
„Holandia reprezentuje sytuację wyjątkową. W tym kraju 46,7 proc. młodzieży w wieku 15-29 lat korzysta jednocześnie z edukacji formalnej i na rynku pracy. Podobnie jak inne kraje, w Holandii obowiązują dualne programy studiów na określonych kierunkach szkolnictwa wyższego, które obejmują okresy pracy praktycznej. Dlatego młodzi ludzie zaczynają szukać pracy w bardzo młodym wieku; w rezultacie wśród bardzo młodych studentów występuje spore bezrobocie, które jednak maleje wraz z wiekiem” – czytamy w raporcie Eurostatu.
W całej Unii Europejskiej w 2023 r. 25,7 proc. osób w wieku 15-29 lat miało zatrudnienie, a 71,4 proc. osób koncentrowało się wyłącznie na nauce. 2,9 proc. mieszkańców UE w tym przedziale wiekowym aktywnie poszukiwało zatrudnienia, ale nie mogło go znaleźć.
Gdzie młodzi ludzie poszukują pracy?
Z danych Eurostatu wynika, że najczęściej pracy zarobkowej w okresie nauki poszukują mieszkańcy Szwecji (13,8 proc.). W dalszym zestawieniu znalazła się też Finlandia (8,3 proc.), Dania (6,9 proc.) i Niderlandy (6,8 proc.). Na drugim końcu skali znalazły się Węgry (0,4 proc.), Czechy (0,8 proc.), Polska (0,9 proc.) i Bułgaria (0,4 proc.), gdzie odsetek młodych ludzi poszukujących pracy w UE wynosi mniej niż 1 proc.
Różnice także w podziale na płeć
Według danych Eurostatu, istnieją też różnice między młodymi kobietami i mężczyznami, jeśli chodzi o ich udział w procesie edukacji i podejmowaniu pracy zarobkowej.
Po pierwsze, kobiety częściej niż mężczyźni podejmują edukację formalną. Różnice między mężczyznami i kobietami widoczne są zwłaszcza w grupie wiekowej 20-24 lata, gdzie udział kobiet wyłącznie w edukacji jest o 5,8 p.p. wyższy niż udział mężczyzn.
Według opracowania, choć kobiety częściej kontynuują edukację, ich udział na rynku pracy pozostaje niższy niż mężczyzn we wszystkich analizowanych grupach wiekowych: 15-19 lat, 20-24 lata oraz 25-29 lat. Szczególnie wyraźna różnica występuje w grupie 25-29 lat, gdzie pracę zarobkową podejmuje 61 proc. kobiet w porównaniu do 72,1 proc. mężczyzn. Ponadto, w tej samej grupie wiekowej, odsetek kobiet, które ani się nie kształcą, ani nie są aktywne zawodowo, przewyższa mężczyzn o 10 punktów procentowych.
„Ogólny wniosek dotyczący 2023 r. można zaobserwować, że kobiety zwykle częściej niż mężczyźni uczestniczą w kształceniu formalnym, we wszystkich grupach wiekowych i na wszystkich statusach zatrudnienia, ale trudniej jest im znaleźć zatrudnienie lub poszukiwać zatrudnienia, gdy nie są w trakcie edukacji” – napisano w raporcie.
mc/