Piątek, 1 Marzec 2024

Cimoszewicz: to była kadencja bezprecedensowych wyzwań (wideo)

08.01.2024, 11:54 Aktualizuj: 07.02.2024, 14:40
Włodzimierz Cimoszewicz;  fot. © European Union 2023 - Source : EP
Włodzimierz Cimoszewicz; fot. © European Union 2023 - Source : EP

Jeżeli uda się zrealizować cele dwóch unijnych megaprogramów, czyli Nowego Zielonego Ładu oraz cyfrowej transformacji Europy, to będzie można mówić o tym, że obecna kadencja PE bardzo dobrze zapisała się w historii Unii Europejskiej – uważa Włodzimierz Cimoszewicz, europoseł S&D.

Bieżąca kadencja Parlamentu Europejskiego kończy się w czerwcu - w związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” prosimy polskich eurodeputowanych o zaprezentowanie osobistych podsumowań ostatnich pięciu lat pracy w PE. Dziś prezentujemy wypowiedź Włodzimierza Cimoszewicza (S&D).

Eurodeputowany S&D zwrócił uwagę, że w bieżącej kadencji PE dwa wydarzenia - pandemia COVID-19 oraz napaść Rosji na Ukrainę - zmusiły UE do podjęcia bezprecedensowych działań. Cimoszewicz podkreślił, że aby przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym pandemii, „Komisja Europejska oraz PE przyjęły gigantyczny program odbudowy – po raz pierwszy w historii sfinansowany z długu”. Z kolei po agresji Rosji na Ukrainę „Unia Europejska po raz pierwszy za zgodą Parlamentu zdecydowała się na udzielanie pomocy wojskowej państwu nieczłonkowskiemu”.

„Jednocześnie miały miejsce co najmniej dwa duże wydarzenia planowane zgodne z kompetencjami Unii Europejskiej. Ogłoszono dwa mega programy unijne, czyli Nowy Zielony Ład i cyfrową transformację Europy. Oba w moim przekonaniu wielkie, ważne, ambitne i na czasie. Jeżeli tylko uda się to zrealizować, to będzie można mówić o tym, że ta kadencja bardzo dobrze zapisała się w historii Unii Europejskiej” – stwierdził Cimoszewicz.

Zdaniem europosła S&D najpoważniejsze wyzwania stojące w najbliższej przyszłości przed UE będą związane ze zbliżającym się rozszerzeniem Unii, „co z kolei będzie nas wszystkich zmuszało do zastanowienia się nad konstrukcją Unii Europejskiej, a więc powróci kontrowersyjna w naszym kraju sprawa ewentualnej zmiany traktatów” – zaznaczył Cimoszewicz.

Opinie kolejnych polskich eurodeputowanych będziemy prezentowali w kolejnych tygodniach. W ciągu najbliższych kilku miesięcy planujemy porozmawiać ze wszystkimi 51 reprezentantami polskich sił politycznych w europarlamencie.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.