Piątek, 20 Maj 2022

Buzek o pakiecie Fit for 55: korekty będą, ale bez gruntownych zmian

26.04.2022, 07:35 Aktualizuj: 03.05.2022, 06:08
Screen z transmisji 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach
Screen z transmisji 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Korekty będą, ale nie będzie projektowania tego od nowa (pakietu Fit for 55 – red.). Nie będzie działań, które mogłyby doprowadzić np. do odstąpienia od ETS – mówił podczas 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach europoseł Jerzy Buzek.

Jerzy Buzek wziął udział w poniedziałkowym panelu poświęconym pakietowi Fit for 55. Pakiet zakłada dostosowanie prawodawstwa UE do celu jakim jest ograniczenie przez Unię emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku.

W swoim wystąpieniu europoseł odniósł się do możliwych zmian w pakiecie Fit fot 55, w kontekście odcięcia się przez UE od rosyjskich surowców. Zdaniem Buzka korekty najprawdopodobniej będą, ale nie należy spodziewać się gruntownych zmian. „Nie będzie projektowania tego od nowa, nie będzie działań, które mogłyby doprowadzić np. do odstąpienia od ETS” – zaznaczył eurodeputowany. 

Buzek dodał, że europejską i polską energetykę wyróżnia zależność od paliw kopalnych z Rosji dlatego „jest oczywiste, że w sytuacji kiedy do potrzeb klimatycznych i ekologicznych dołącza niezwykła potrzeba odcięcia się od Rosji, to mówienie o odwoływaniu czegokolwiek i budowaniu od nowa nie jest konstruktywnym wkładem w dyskusję europejską”. 

Odnosząc się do obszarów, które będą korygowane Buzek wskazał, że chodzi o efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. „Skoro musimy uciekać od paliw kopalnych to będziemy więcej produkowali energii odnawialnej i bardziej intensywnie oszczędzali energię. Z punktu widzenia polityki klimatycznej to jest zaostrzenie reguł polityki klimatycznej. W tym przypadku o 4-5 proc. zamierza się podnieść cel energetyki odnawialnej, ten który będzie określony na rok 2030. Podobnie jest z oszczędzaniem energii” – przekonywał europoseł.

Z kolei Kadri Simson, komisarz UE ds. energii przyznała, że osiągnięcie celów europejskiego zielonego ładu w zakresie energii miało zająć jedno pokolenie, ale ostatnie wydarzenia w Ukrainie „nasze plany w tym zakresie nieco utrudniły”. 

„Teraz zmierzamy ku uniezależnieniu się od paliw kopalnych z Rosji. Dlatego musimy jeszcze bardziej przyspieszyć zieloną transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii. To jest nie tylko ambicja dla klimatu, ale też dla bezpieczeństwa energetycznego Europy” – mówiła komisarz. 

Simson wskazała, że unijna dyrektywa o efektywności energetycznej, którą chce zaproponować Komisja wprowadzi całkowicie nowe ramy odniesienia systemu promującego odnawialne źródła energii w całej gospodarce. „Dzięki nowej regulacji zostanie stworzony zintegrowany system, który jeszcze bardziej podwyższy ambicje jeśli chodzi o ciepłownictwo, chłodnictwo, przemysł i transport, tak aby nasza przyszłość klimatyczna była zrównoważona” – przekonywała komisarz. 

„Kryzys klimatyczny sprawia, że nasze cele musimy realizować jeszcze szybciej niż nam się to wcześniej wydawało i musimy działać we wszystkich obszarach” – dodała Simson.

Zdaniem wiceministra klimatu Ireneusza Zyski zagrożenie ze strony Rosji i ostatnie wydarzenia w Ukrainie spowodowały, że Unia Europejska powinna na nowo zdefiniować założenia swojej polityki klimatycznej i całego pakietu Fit for 55. „Naszym głównym celem powinna być suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne całej Unii, jak też poszczególnych państw” – podkreślił wiceminister. 

Pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii przypomniał jednocześnie, że każde z  państw unijnych ma inny miks energetyczny, który wynika z procesów historycznych. Jak zaznaczył, inny mają państwa zachodniej Europy, a inny Europy Środkowej. ”Polska jest wyjątkowym państwem na mapie UE. Nasz miks w blisko w 70 proc. jest oparty o węgiel” – przypomniał Zyska. Dodał jednak, że zaraz po inwazji rosyjskiej na Ukrainę polski rząd przyjął nowe założenia do polityki energetycznej Polski do 2040  wyznaczając ambitne cele zdecydowanego zwiększenia udziału odnawialnej energii. 

Zyska przypomniał też, że w ciągu ostatnich dwóch lat Polska zrobiła znaczący postęp w zakresie rozwoju OZE. Wskazał m.in., że ponad dwukrotnie wzrosła w tym czasie moc zainstalowana OZE przekraczając 18 GWh.

„Już dziś możemy pochwalić się zakontraktowanymi mocami w OZE, które uzyskały kontrakty w ramach aukcji OZE w ostatnich 4 latach - to jest we wszystkich technologiach ponad 11 GWh mocy, które zostaną wybudowane i przyłączone do krajowego systemu elektroenergetycznego do 2025 r. Oceniamy że jest wysokie prawdopodobieństwo, że w roku 2025  moc zainstalowana OZE w Polsce sięgnie 28 GWh, a może nawet więcej, a w 2030 r. przekroczymy 50 GWh mocy zainstalowanej” – zaznaczył Zyska.

Organizowany od 2009 r. Europejski Kongres Gospodarczy należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. Rekordowa pod względem frekwencji była edycja kongresu w 2019 r., kiedy w imprezie i wydarzeniach towarzyszących uczestniczyło ponad 15,5 tys. osób. W tym roku do udziału w wydarzeniu zarejestrowało się według organizatorów ponad 8,5 tys. osób.

mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.